Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny Agnieszki, Jarosława i Nory
REKLAMA

Edukacja dla energetyki morskiej

Data publikacji: 21 marca 2024 r. 10:31
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2024 r. 10:40
Edukacja dla energetyki morskiej
Uczniowie ZSM w Świnoujściu zainteresowani odbyciem specjalistycznych szkoleń, niezbędnych do podjęcia pracy w realizowanych przez Orlen Neptun inwestycjach, uczestniczą w zajęciach przygotowanych przez pracowników spółki. Fot. Adam SONDEL  

Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykwalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych, jak i menadżerowie. Spółka Orlen Neptun jest zaangażowana w rozwój kompetencji w branży offshore wind zarówno na poziomie akademickim, jak i szkół ponadpodstawowych. Uruchomiła w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenia dla zainteresowanych pracą w terminalach instalacyjnych morskich farm wiatrowych. Po ich zakończeniu najlepsi uczniowie zostaną zatrudnieni w terminalu offshore wind w Świnoujściu.

– W związku z realizowanym przez Grupę Orlen projektem budowy terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych, przedstawiciele spółki postanowili – w ramach współpracy, jaka nawiązała się pomiędzy Grupą Orlen a Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu – rekrutować spośród uczniów klas czwartych oraz piątych technikum logistycznego przyszłych pracowników realizowanej na Bałtyku inwestycji – informuje Monika Huńka, nauczyciel logistyki w ZSM im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. – W ramach przygotowań pracownicy spółki Orlen Neptun opracowali wykłady obejmujące zagadnienia organizacji transportu oraz przeładunków towarów gabarytowych. Omawiane materiały mają za zadanie ugruntować oraz poszerzyć zdobywane w szkole umiejętności uczniów i przygotować zainteresowaną młodzież do odbycia specjalistycznych szkoleń, niezbędnych do podjęcia pracy w realizowanych przez Orlen Neptun inwestycjach.

Jak dodaje Monika Huńka, Orlen Neptun wytypował pracowników, którzy zobowiązali się do prowadzenia wykładów dla uczniów ZSM. Pierwsze zajęcia pracownik spółki prowadził bezpośrednio w szkole. Żeby usprawnić organizację wykładów oraz zmniejszyć uciążliwości związane z dojazdem do Świnoujścia, Grupa Orlen przekazała szkole dotację finansową na zakup sprzętu umożliwiającego prowadzenie wykładów w systemie zdalnym. Dzięki przekazanej darowiźnie, Zespół Szkół Morskich zakupił od firmy Nowa Szkoła monitor interaktywny wielkości 86” z wbudowaną kamerą oraz ze stojakiem dobranym pod monitor.

– Obecnie sprzęt jest wykorzystywany do prowadzenia wykładów w systemie on-line – zaznacza nauczycielka. – Wykładowcy prowadzą zajęcia oraz komunikują się z uczniami przy wykorzystaniu platformy Microsoft Teams. W prowadzonych zajęciach uczestniczą również nauczyciele przedmiotów zawodowych, nadzorując oraz służąc pomocą, zarówno prowadzącym wykłady, jak i ich słuchaczom.

Warto wspomnieć, że Orlen Neptun współpracuje również z Akademią Morską w Gdyni oraz Politechniką Morską w Szczecinie.

Niedawno w Gdańsku odbyły się Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind, 2024. Podczas panelu dotyczącego kształcenia kadr dla polskiej energetyki morskiej Karol Lewandowski, kierownik w Dziale ds. Projektowania i Pozwoleń Orlen Neptun, podkreślił, że pierwsza polska farma wiatrowa Baltic Power już w 2026 roku będzie kluczowym dostawcą czystej energii o mocy blisko 1,2 GW. 

– Dodatkowo, Grupa Orlen uzyskała zgodę Ministerstwa Infrastruktury na pięć nowych lokalizacji farm wiatrowych, które wygenerują około 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię wystarczającą na zasilenie ok. 8 milionów gospodarstw domowych – mówił Karol Lewandowski. – Przedsięwzięcia te znacząco przyspieszą rozwój sektora OZE i wygenerują nowe miejsca pracy. Realizacja tych projektów wykracza daleko poza budowę farm wiatrowych, turbin i rozbudowę infrastruktury. Stwarza to zapotrzebowanie na specjalistów o różnorodnych umiejętnościach, począwszy od inżynierów i techników, a skończywszy na specjalistach ds. zarządzania projektami.

Do wypowiedzi Karola Lewandowskiego nawiązał m.in. Artur Ambrożewicz ze szczecińskiego ośrodka Vulcan Training & Consultancy. Zauważył, że przemysł offshore jest złożonym procesem wymagającym zaangażowania szerokiego grona ekspertów – od techników turbin wiatrowych, przez specjalistów w zakresie doradztwa, projektowania, logistyki, prawa, a nawet marketingu. Podkreślił również rosnące znaczenie elektryfikacji w branży, zapowiadając nowe możliwości dla elektryków, inżynierów automatyki czy mechatroników.

(ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA