sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął od Szczecina

Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął od Szczecina

Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął od Szczecina
Data publikacji: 2015-11-25 20:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 669 42263

Od Szczecina Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar rozpoczął cykl spotkań z przedstawicielami m.in. organizacji pozarządowych. Ma zamiar odwiedzić wszystkie województwa. Dzięki spotkaniom ma powstać "mapa problemów społecznych" w kraju.

Jak mówił w środę, pierwszego dnia swej trzydniowej wizyty w Szczecinie rzecznik, celem spotkań, które mają się odbywać co miesiąc w jednym z 16 województw, "jest "większy kontakt Biura RPO z rzeczywistością lokalną". Chcemy słuchać, rozmawiać z ludźmi - przekonywał.

Kolejne spotkanie zaplanowano w Białymstoku.

Spotkania organizowane we wszystkich województwach mają przybliżyć ich mieszkańcom działalność rzecznika i zidentyfikować najważniejsze problemy dotyczące praw człowieka, występujące w różnych regionach - tłumaczył RPO.

"Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy tak wielkim państwem, że w każdym regionie występują inne problemy (...). Jak odwiedzimy ostatnie województwo, powstanie coś na kształt mapy problemów" - dodał Bodnar. Jak tłumaczył PAP, Polska jest różnorodna pod względem przestrzegania praw człowieka czy skali poszczególnych problemów w konkretnych regionach.

Rzecznik zakłada, że wnioski, które wypłyną z cyklu spotkań, zapewne przedstawi jako swój raport, a także znajdą one wyraz w publikacji. Mam nadzieję, że będą one służyć nie tylko podczas mej kadencji, ale także moim następcom - dodał.

Pierwszy dzień wizyty rzecznika w Szczecinie poświęcono spotkaniom dotyczącym głównie problematyki ochrony zdrowia, w tym praw osób niepełnosprawnych.

Bodnar zapowiedział, że zamierza powołać grupę ekspertów, która "zajmie się zdefiniowaniem, co oznacza pojęcie ochrony zdrowia na gruncie konstytucji i dostępności ochrony zdrowia". Jak tłumaczył, polska konstytucja w jednym ze swych artykułów mówi o równym dostępie do ochrony zdrowia, jednak to pojęcie jest niejednoznaczne - zaznaczył. Chcę, by było jasno określone, czego możemy się domagać jako pacjenci i jak postępować, jeśli ustawodawca nam tego nie gwarantuje - powiedział.

Wśród ekspertów znajdą się głównie konstytucjonaliści, ale także inni naukowcy, doświadczeni m.in. w dziedzinie praw socjalnych czy ochronie zdrowia - podał.

Eksperci mieliby też zająć się stworzeniem profesjonalnej metodologii, która pozwoliłaby ocenić, jak Polska realizuje ratyfikowane międzynarodowe konwencje, które mówią o "progresywnej realizacji prawa do ochrony zdrowia", czyli zwiększaniu poziomu gwarantowanych praw. Można to mierzyć wiarygodnymi wskaźnikami, takimi jak np. poziomem śmiertelności niemowląt czy liczbą zakażeń HIV - wyjaśnił.

Rzecznik przyznał, że dla jego biura temat ochrony zdrowia jest dość trudny, bowiem może jedynie próbować wpływać na zmiany w tej dziedzinie, jednak główny ciężar decyzji spoczywa na rządzie, resorcie zdrowia czy parlamencie. Podkreślił, że RPO może działać głównie tam, gdzie kwestie ochrony zdrowia wchodzą w zakres innych, np. praw osób niepełnosprawnych czy osób starszych.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zgłaszali rzecznikowi m.in. problemy związane z dostępnością pacjentów do lekarzy specjalistów, odpływem kadry lekarzy, a także niższego personelu medycznego m.in. do pracy w szpitalach niemieckich.

W kolejnych dniach rzecznik będzie rozmawiać m.in. o prawach dzieci i młodzieży, dostępie do informacji publicznej, walce korupcją, praktykach dyskryminacyjnych. Zajmie się też problemami transgranicznymi, w tym zagadnieniem tzw. eurosierot, przestępczością. Uczestnicy spotkań rozmawiać będą też o bezpłatnej pomocy prawnej.

Na zakończenie wizyty, w piątkowy wieczór, w siedzibie Akademii Sztuki w Szczecinie rzecznik poprowadzi otwartą debatę „Granice wolności artystycznej w Polsce w świetle artykułu 73 Konstytucji RP”. Uczestnicy dyskusji będą się zastanawiać m.in., gdzie przebiegają granice wolności artystycznej i swobody wypowiedzi. (pap)

Fot. Adrian Grycuk

Komentarze

roger
żenujący obrońca dewiantów. niech wraca do Gryfic i cicho siedzi
2015-11-26 06:30:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie