Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął od Szczecina

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 20:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął od Szczecina
 

Od Szczecina Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar rozpoczął cykl spotkań z przedstawicielami m.in. organizacji pozarządowych. Ma zamiar odwiedzić wszystkie województwa. Dzięki spotkaniom ma powstać "mapa problemów społecznych" w kraju.

Jak mówił w środę, pierwszego dnia swej trzydniowej wizyty w Szczecinie rzecznik, celem spotkań, które mają się odbywać co miesiąc w jednym z 16 województw, "jest "większy kontakt Biura RPO z rzeczywistością lokalną". Chcemy słuchać, rozmawiać z ludźmi - przekonywał.

Kolejne spotkanie zaplanowano w Białymstoku.

Spotkania organizowane we wszystkich województwach mają przybliżyć ich mieszkańcom działalność rzecznika i zidentyfikować najważniejsze problemy dotyczące praw człowieka, występujące w różnych regionach - tłumaczył RPO.

"Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy tak wielkim państwem, że w każdym regionie występują inne problemy (...). Jak odwiedzimy ostatnie województwo, powstanie coś na kształt mapy problemów" - dodał Bodnar. Jak tłumaczył PAP, Polska jest różnorodna pod względem przestrzegania praw człowieka czy skali poszczególnych problemów w konkretnych regionach.

Rzecznik zakłada, że wnioski, które wypłyną z cyklu spotkań, zapewne przedstawi jako swój raport, a także znajdą one wyraz w publikacji. Mam nadzieję, że będą one służyć nie tylko podczas mej kadencji, ale także moim następcom - dodał.

Pierwszy dzień wizyty rzecznika w Szczecinie poświęcono spotkaniom dotyczącym głównie problematyki ochrony zdrowia, w tym praw osób niepełnosprawnych.

Bodnar zapowiedział, że zamierza powołać grupę ekspertów, która "zajmie się zdefiniowaniem, co oznacza pojęcie ochrony zdrowia na gruncie konstytucji i dostępności ochrony zdrowia". Jak tłumaczył, polska konstytucja w jednym ze swych artykułów mówi o równym dostępie do ochrony zdrowia, jednak to pojęcie jest niejednoznaczne - zaznaczył. Chcę, by było jasno określone, czego możemy się domagać jako pacjenci i jak postępować, jeśli ustawodawca nam tego nie gwarantuje - powiedział.

Wśród ekspertów znajdą się głównie konstytucjonaliści, ale także inni naukowcy, doświadczeni m.in. w dziedzinie praw socjalnych czy ochronie zdrowia - podał.

Eksperci mieliby też zająć się stworzeniem profesjonalnej metodologii, która pozwoliłaby ocenić, jak Polska realizuje ratyfikowane międzynarodowe konwencje, które mówią o "progresywnej realizacji prawa do ochrony zdrowia", czyli zwiększaniu poziomu gwarantowanych praw. Można to mierzyć wiarygodnymi wskaźnikami, takimi jak np. poziomem śmiertelności niemowląt czy liczbą zakażeń HIV - wyjaśnił.

Rzecznik przyznał, że dla jego biura temat ochrony zdrowia jest dość trudny, bowiem może jedynie próbować wpływać na zmiany w tej dziedzinie, jednak główny ciężar decyzji spoczywa na rządzie, resorcie zdrowia czy parlamencie. Podkreślił, że RPO może działać głównie tam, gdzie kwestie ochrony zdrowia wchodzą w zakres innych, np. praw osób niepełnosprawnych czy osób starszych.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zgłaszali rzecznikowi m.in. problemy związane z dostępnością pacjentów do lekarzy specjalistów, odpływem kadry lekarzy, a także niższego personelu medycznego m.in. do pracy w szpitalach niemieckich.

W kolejnych dniach rzecznik będzie rozmawiać m.in. o prawach dzieci i młodzieży, dostępie do informacji publicznej, walce korupcją, praktykach dyskryminacyjnych. Zajmie się też problemami transgranicznymi, w tym zagadnieniem tzw. eurosierot, przestępczością. Uczestnicy spotkań rozmawiać będą też o bezpłatnej pomocy prawnej.

Na zakończenie wizyty, w piątkowy wieczór, w siedzibie Akademii Sztuki w Szczecinie rzecznik poprowadzi otwartą debatę „Granice wolności artystycznej w Polsce w świetle artykułu 73 Konstytucji RP”. Uczestnicy dyskusji będą się zastanawiać m.in., gdzie przebiegają granice wolności artystycznej i swobody wypowiedzi. (pap)

Fot. Adrian Grycuk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

roger
2015-11-26 06:30:38
żenujący obrońca dewiantów. niech wraca do Gryfic i cicho siedzi

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA