Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Będzie punkt konsultacyjny?

Data publikacji: 26 listopada 2015 r. 17:55
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Będzie punkt konsultacyjny?
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, podczas spotkania z dziennikarzami w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik  

Skomentowaniem ostatniego posiedzenia Sejmu, podczas którego większość parlamentarna przegłosowała odwołanie członków Trybunału Konstytucyjnego, rozpoczął w czwartek spotkanie z dziennikarzami Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik przyjechał do Szczecina z trzydniową wizytą. Głównym jej celem jest poznanie najważniejszych problemów sektora pozarządowego i społeczności lokalnej, szczególnie w zakresie dotyczącym praw człowieka.

Unieważnienie wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego Adam Bodnar nazwał „wydarzeniem bez precedensu, które nie służy Państwu". Dlatego jeszcze w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich miał przedstawić swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Rzecznik porównał obecną sytuację do tego, co nie dawno stało się na Węgrzech, gdzie prezydent Viktor Orban stopniowo ograniczał kompetencje Trybunału aż w końcu organ ten stał się na Węgrzech zupełnie nieistotny.

Dopiero po skomentowaniu ostatnich wydarzeń w Sejmie, gość przystąpił do omówienia celu wizyty. Rzecznik przyjeżdżając do Szczecina rozpoczął cykl spotkań z działającymi lokalnie w całej Polsce organizacjami pozarządowymi - następna wizyta zaplanowana jest w Białymstoku, a kolejna w Olsztynie.

W Szczecinie rzecznik spotkał się z organizacjami społecznymi działającymi w województwie zachodniopomorskim. Z ich przedstawicielami rozmawiał m.in. o prawach osób z niepełnosprawnościami, dostępności placówek opieki zdrowotnej, udziału obywateli w życiu publicznym i problemach transgranicznych. Wziął też udział w spotkaniu dotyczącym praw dzieci i młodzieży, bezpłatnej pomocy prawnej oraz dostępu do informacji publicznej i odpowiedzialności dziennikarskiej.

Warszawskie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich ma w kraju trzy biura terenowe: we Wrocławiu, Katowicach i w Gdańsku. Pierwszym efektem wizyty w Zachodniopomorskiem jest pomysł, by w Szczecinie powołać punkt konsultacyjny. Mógłby zacząć działać już od Nowego Roku. Wszystko zależy od władz miejskich, które musiałyby udostępnić odpowiedni lokal.©℗

(lw)

Na zdjęciu: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, podczas spotkania z dziennikarzami w Szczecinie.

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

niewierny
2015-11-27 23:47:16
Nie wyobrażalne. Ale w świetle tego co usłyszałem czym może, a czym nie może się zajmować Rzecznik Praw Obywatelskich - stwierdzam, że jest to Rzecznik, który nić nie może zrobić w sprawach obywatelskich. A więc jest to Rzecznik Antypraw Obywatelskich!!! Jest to wielkie nieporozumienie.
roger
2015-11-26 20:02:00
obrońca dewiantów..szkoda słów
10sędziów PO +5 sędziów PiS=zawłaszczenie TK przez...PiS :))
2015-11-26 17:48:48
A co lewaczku krzyczałeś w czerwcu jak PO robiło rozwałkę trybunału? Jeśli nic, to zamilcz i teraz, gdy PiS naprawia tą sytuację! Przy okazji jeszcze zapytam lewaczka jak tam przebiega zapowiadane ściganie Polaków za wpisy broniące naszego państwa i narodu przed najazdem islamskim?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA