Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Bezpiecznie w wodzie i na drodze

Data publikacji: 2019-08-01 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-29 12:01
Bezpiecznie w wodzie i na drodze
 

Wakacje to chwile beztroskiego wypoczynku. W tym czasie wielu wypoczywających często zapomina jednak o bezpieczeństwie swoim i innych. Dlatego w lipcu i sierpniu rozmaite służby wzmacniają kontrole i prowadzą akcje, które mają ograniczyć potencjalne zagrożenia.

Od początku wakacji na obozach i koloniach w całej Polsce wypoczywa prawie 1,5 mln dzieci i młodzieży. Do tego należy dodać wyjazdy indywidualne, rodzinne. W tych miesiącach z powodu wzmożonego ruchu na drogach funkcjonariusze policji prowadzą dodatkowe działania. W tym roku policja uruchomiła „Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2019”. Pokazuje ona zdarzenia od początku wakacji. Każdy może się zapoznać z bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz. W ten sposób policja chce przemówić do wyobraźni kierowców i ograniczyć niebezpieczne zachowania drogowe. Podczas wakacji, w każdy czwartek, na stronie internetowej policja.pl będą pojawiają się również „Fakty i mity na drodze” dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak co roku policja informuje również o możliwości przeprowadzenia kontroli autobusów, którymi podróżują dzieci i młodzież. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało wykaz punktów w całym kraju, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autobusów. Wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie http://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/175118,WYKAZ-PUNKTOW-KONTROLI-AUTOBUSOW-BEZPIECZNE-WAKACJE-2019.html.

W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym skontrolowano 1670 autokarów, zatrzymano 71 dowodów rejestracyjnych. Dlatego wraz z rozpoczęciem wakacji Inspekcja Transportu Drogowego po raz kolejny uruchomiła akcję „Bezpieczny autokar”, podczas której inspektorzy szczegółowo sprawdzają stan techniczny autobusów, czas pracy i trzeźwość kierowców. Kontrole są przeprowadzane także na wniosek rodziców i opiekunów wycieczek. Liczba kontroli prowadzonych przez ITD stale rośnie, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni zgłosić autokar do kontroli z wyprzedzeniem czasowym, najlepiej na kilka dni przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek. Zgłoszenia można dokonać mailowo lub telefonicznie, kontaktując się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Adresy są dostępne na stronie http://www.gitd.gov.pl/kontakt/witd.

Ruch na drogach w czasie wakacji potęguje się podczas weekendów, dlatego tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły akcję „Bezpieczny piątek”. Straż Ochrony Kolei w lipcu i sierpniu na co dzień częściej kontroluje służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”. Chodzi o to by zapobiec wkraczaniu na tory szczególnie dzieci i młodzieży. Umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą też w pociągach regularne działania zapobiegające kradzieżom. „Bezpieczny piątek” natomiast to dodatkowe kontrole zachowań kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei w każdy wakacyjny piątek informują, edukują, rozdają ulotki oraz przypominają o zasadach przekraczania torów. Kierowcy otrzymają informację o projekcie #ŻółtaNaklejkaPLK.

Edukacyjny film „Bezpieczeństwo i ratowanie życia na morzu”, który przedstawia pracę morskich służb ratunkowych, przygotowała Specjalna Grupa Płetwonurków RP. Zawiera on informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą i pokazuje jak reagować w sytuacji zagrożenia. Udziela on wielu wskazówek, jak w odpowiedni sposób ratować topiącą się osobę, nie narażając własnego życia lub zdrowia. Film został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Można go bezpłatnie obejrzeć na stronie https://vimeo.com/342440165/0b78ba0904 i jest szczególnie polecany dla osób i rodzin wypoczywających nad wodą. ©℗

(el)

Fot. Mirosław Kwiatkowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA