piątek, 22 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pieniądze dla ratownictwa wodnego

Pieniądze dla ratownictwa wodnego

Pieniądze dla ratownictwa wodnego
Data publikacji: 2018-06-20 22:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:41
Wywietleń: 1126 334432

Na zapewnienie tego lata bezpieczeństwa na kąpieliskach w regionie zachodniopomorskim trafi 400 tysięcy złotych. Umowy dotyczące dofinansowania ratownictwa wodnego podpisał w środę (20 czerwca) w Szczecinie – na pokładzie „Syriusza”, jednostki Urzędu Morskiego – wojewoda Tomasz Hinc.

– Wzmożony ruch turystyczny w naszym regionie, a w szczególności napływ dzieci i młodzieży wypoczywających na obozach i koloniach oznacza konieczność właściwego i kompleksowego przygotowania służb do zapewnienia porządku i udzielania pomocy w razie potrzeby – powiedział wojewoda. – Czterysta tysięcy złotych trafia do służb odpowiedzialnych za utrzymanie gotowości ratowniczej i monitoring kąpielisk.

Zadanie pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych województwa zachodniopomorskiego 2018” obejmuje kontrolę i monitoring kąpielisk morskich i śródlądowych. Poprzez otwarty konkurs ofert ogłoszony przez wojewodę 400 tys. zł łącznie trafi do trzech organizacji. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie otrzyma 250 tys. zł dofinansowania, Środkowopomorskie Regionalne WOPR w Koszalinie – 60 tys. zł, a Ochotnicza Straż Pożarna w Bielkowie (gmina Kobylanka) – 90 tys. zł.

Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych na kąpieliskach i miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli, utrzymanie sprzętu ratunkowego i prowadzenie szkoleń prewencyjnych na kąpieliskach. Dodatkowo, OSP w Bielkowie (dbająca o bezpieczeństwo na jeziorze Miedwie) może skierować środki na zakup mobilnego zestawu do prowadzenia działań ratownictwa wodnego, składającego się z m.in. z łodzi ratowniczej typu RIB z silnikiem zaburtowym.

Co roku w Zachodniopomorskiem zdarzają się utonięcia, wynikające głównie z nieprzestrzegania przez turystów oraz dzieci i młodzież zasad bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą. Do tragedii dochodzi najczęściej podczas zabaw i kąpieli w miejscach niestrzeżonych oraz po wejściu do wody po spożyciu napojów alkoholowych.

W zeszłym roku utonęło 15 osób, w tym troje dzieci (w 2016 r. – 19 osób, w 2015 r. – 28). Podjęto ponad 200 interwencji na kąpieliskach.

– Apeluję do wszystkich wypoczywających nad wodą o rozważne korzystanie z kąpieli i podporządkowywanie się zaleceniom ratowników – podkreślił wojewoda.

W sezonie w województwie zachodniopomorskim działać będzie 107 kąpielisk (w tym cztery jako miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli), najwięcej w Kołobrzegu, Mielnie i Rewalu. Miejsca te każdego roku ustanawiają poszczególne gminy.©℗

(ek)

Fot. ZUW

Pieniądze dla ratownictwa wodnego Pieniądze dla ratownictwa wodnego Pieniądze dla ratownictwa wodnego

Komentarze

Brawa dla Pana Wojewody za troske...
A najlepiej jest wchodzic do wody.. majac na sobie odpowiednia Kamizelke Ratunkowa... co powinno byc Obowiazkowe w przypadku dzieci i mlodziezy do lat 18-tu !!
2018-06-20 23:38:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy