Piątek 03 lutego 2023r. 
REKLAMA

Pieniądze dla ratownictwa wodnego

Data publikacji: 2018-06-20 22:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Pieniądze dla ratownictwa wodnego
 

Na zapewnienie tego lata bezpieczeństwa na kąpieliskach w regionie zachodniopomorskim trafi 400 tysięcy złotych. Umowy dotyczące dofinansowania ratownictwa wodnego podpisał w środę (20 czerwca) w Szczecinie – na pokładzie „Syriusza”, jednostki Urzędu Morskiego – wojewoda Tomasz Hinc.

– Wzmożony ruch turystyczny w naszym regionie, a w szczególności napływ dzieci i młodzieży wypoczywających na obozach i koloniach oznacza konieczność właściwego i kompleksowego przygotowania służb do zapewnienia porządku i udzielania pomocy w razie potrzeby – powiedział wojewoda. – Czterysta tysięcy złotych trafia do służb odpowiedzialnych za utrzymanie gotowości ratowniczej i monitoring kąpielisk.

Zadanie pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych województwa zachodniopomorskiego 2018” obejmuje kontrolę i monitoring kąpielisk morskich i śródlądowych. Poprzez otwarty konkurs ofert ogłoszony przez wojewodę 400 tys. zł łącznie trafi do trzech organizacji. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie otrzyma 250 tys. zł dofinansowania, Środkowopomorskie Regionalne WOPR w Koszalinie – 60 tys. zł, a Ochotnicza Straż Pożarna w Bielkowie (gmina Kobylanka) – 90 tys. zł.

Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych na kąpieliskach i miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli, utrzymanie sprzętu ratunkowego i prowadzenie szkoleń prewencyjnych na kąpieliskach. Dodatkowo, OSP w Bielkowie (dbająca o bezpieczeństwo na jeziorze Miedwie) może skierować środki na zakup mobilnego zestawu do prowadzenia działań ratownictwa wodnego, składającego się z m.in. z łodzi ratowniczej typu RIB z silnikiem zaburtowym.

Co roku w Zachodniopomorskiem zdarzają się utonięcia, wynikające głównie z nieprzestrzegania przez turystów oraz dzieci i młodzież zasad bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą. Do tragedii dochodzi najczęściej podczas zabaw i kąpieli w miejscach niestrzeżonych oraz po wejściu do wody po spożyciu napojów alkoholowych.

W zeszłym roku utonęło 15 osób, w tym troje dzieci (w 2016 r. – 19 osób, w 2015 r. – 28). Podjęto ponad 200 interwencji na kąpieliskach.

– Apeluję do wszystkich wypoczywających nad wodą o rozważne korzystanie z kąpieli i podporządkowywanie się zaleceniom ratowników – podkreślił wojewoda.

W sezonie w województwie zachodniopomorskim działać będzie 107 kąpielisk (w tym cztery jako miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli), najwięcej w Kołobrzegu, Mielnie i Rewalu. Miejsca te każdego roku ustanawiają poszczególne gminy.©℗

(ek)

Fot. ZUW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawa dla Pana Wojewody za troske...
2018-06-20 23:38:57
A najlepiej jest wchodzic do wody.. majac na sobie odpowiednia Kamizelke Ratunkowa... co powinno byc Obowiazkowe w przypadku dzieci i mlodziezy do lat 18-tu !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA