Ponad tysiąc osób bierze udział w największym w Europie festiwalu postapokaliptycznym, który odbywa się na terenie lotniska w stargardzkim Kluczewie. Jego uczestnicy przenieśli się do świata całkowicie zniszczonego w wyniku zagłady nuklearnej.
OldTown to największy w Polsce i rozpoznawalny na całym świecie festiwal osadzony w realiach postapokalipsy, czyli wyobrażeniu świata po globalnej zagładzie atomowej. Organizatorzy czerpią inspiracje z licznych dzieł kultury: kultowych gier z serii Fallout, filmów typu Mad Max czy książek z uniwersum Metro 2033.
Miejscem akcji jest opuszczone lotnisko w stargardzkim Kluczewie. A świat gry to specjalnie przygotowane miasteczko – OldTown – składające się z opuszczonych hangarów lotniczych, ruin budynków oraz zarośniętych trawą pasów startowych.
Teren festiwalu jest areną niezwykłej gry fabularnej osadzonej w rzeczywistości świata zniszczonego przez wojnę nuklearną.
– Taki rodzaj gry nazywa się larpem (ang. live action role-playing) i zyskuje coraz większą popularność, zarówno w Polsce, jak i na świecie – informują organizatorzy festiwalu. – Każdy uczestnik wciela się w wymyśloną i przygotowaną przez siebie postać. Jego wybory i działania mają wpływ na otaczający go świat – to jak potoczą się losy postaci, drużyny, a także całej wioski, zależy od jego decyzji. Gracz często staje przed trudnymi wyborami moralnymi: postąpić szlachetnie i narażać swoje życie, czy łatwo się wzbogacić, ale wystawić innych na pewną śmierć.
OldTown to także wiele imprez towarzyszących. W okolicach miasteczka odbywają się postnuklearne zawody sportowe, w tym „Jugger” – gra zaczerpnięta z filmu „Krew bohaterów”, luźno inspirowana rugby. Przygotowane zostały także zajęcia z postapokaliptycznego rzemiosła, m.in. warsztaty tworzenia, postarzania i niszczenia strojów, projektowania i wytwarzania biżuterii, ozdabiania tkanin, obróbki metalu, produkcji bezpiecznej broni. Dla głodnych wiedzy odbywają się prelekcje, wykłady, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.
Festiwal potrwa do 19 lipca.
(reg)
Fot. OldTown Festival