Wtorek, 26 września 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą!

Data publikacji: 09 lipca 2018 r. 23:27
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2019 r. 10:24
Artystyczna wioska w Janowie – tu rozbawią i wzruszą!
 

Do malutkiej wsi położonej niespełna 8 kilometrów od Rewala codziennie ściągają goście. Każdego wieczora odbywa się tu niezwykłe przedstawienie z udziałem znakomitych aktorów, którego reżyserem tak naprawdę jest widz. Warto wziąć udział w magicznym spotkaniu ze sztuką. 

Początki poniemieckiej wsi Janowo (gmina Karnice) sięgają XVIII wieku. Dziś w wiosce jest zaledwie pięć gospodarstw, ale to miejsce magiczne.

– 300-letnie jabłonie i grusze dają schronienie przed wakacyjnym upałem. Można usiąść w ich cieniu i o zachodzie słońca podziwiać malownicze łąki. Mała, lokalna elektrownia zapewniała kiedyś prąd gospodarstwom oraz przydrożnym latarniom – opisuje klimat Janowa Andrzej Wójtowicz.

Grupa pasjonatów postanowiła tchnąć drugie życie w tę wyludnioną osadę. I tak zagościł tu duch sztuki: teatru, muzyki i filmu. W Wiosce Artystycznej Janowo, z dala od zgiełku i codziennej gonitwy, każdego wieczora odbywa się wyjątkowe spotkanie ze sztuką. A zaprasza na nie widzów Teatr Improwizacji IMPRO Atak! Teatr powstał w 2014 roku. W jego skład wchodzą profesjonalni aktorzy oraz muzycy specjalizujący się w improwizacji teatralnej, m.in. Jacek Stefanik, Kamila Salwerowicz, Jolanta Jackowska, Piotr Bondyra, Wojciech Oleksiewicz, Janek Jakubowski, Sławek Bartkiewicz oraz Piotr Gawron-Jedlikowski, który został zwycięzcą plebiscytu na „Idola Publiczności” tegorocznego 23. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.   
 


W poniedziałek 25 czerwca na zadaszonej scenie plenerowej odbyła się premiera Impro Ataku. Od tego dnia codziennie o g. 20.15 do końca wakacji świetni aktorzy i improwizatorzy prezentują spektakle Teatru Komedii Impro, w których publiczność decyduje o przebiegu spektaklu.

– Idziemy też o krok dalej i chcemy, aby publiczność decydowała o wysokości ceny biletu. Jeżeli sztuka się nie spodoba, to widz nic nie płaci, jeśli natomiast przypadnie do gustu, to sam wkłada pieniądze do koperty z napisem „Co łaska” znajdującej się na krześle. Tyle, ile uważa za stosowne – informują organizatorzy projektu. Teatr, który w letnie wieczory rozbawia i wzrusza widzów w Janowie, dba o wysoki poziom prezentowanych spektakli. Codziennie jest to coś innego.  W repertuarze Teatru Impro są dynamiczne i interaktywne miniatury teatralne, komedie romantyczne, kryminały. Spektakle tej grupy teatralnej obejrzało już ponad 33 tysiące widzów!

Aktorzy zadbali także o najmłodszą publiczność – sztandarowym spektaklem dla małego widza jest Bajka improwizowana. W tym przypadku dzieci stają się prawdziwymi scenarzystami, reżyserami i nie tylko... Młody widz charakteryzuje/przebiera aktorów, ale też sam na czas przedstawienia, ma okazję stanąć na deskach sceny i stworzyć niepowtarzalną historię.

(żan)

Fot. Anna-Maria Wolniak

Fot. Andrzej Wójtowicz

Na zdjęciu: Aktorzy Teatru Komedii Impro. Z prawej: Piotr Gawron-Jedlikowski, zwycięzca plebiscytu na „Idola Publiczności” 23. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA