Żurawie lądujące na łąkach, walczące bieliki, stado jeleni między drzewami – wystawa wielkoformatowych fotografii (50/70 cm) dzikich, wolnych zwierząt zostanie otwarta 23 maja (godz. 18) w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej malowniczo położonym w sercu Puszczy Wkrzańskiej (Ueckermünder Heide).
Puszcza ma 1000 km kw. powierzchni i rozciąga się po obu stronach granicy. Sięga od Szczecina po Zalew Szczeciński i od Odry po wielkie łąki friedlandzkie. Ośrodek, który popularyzuje wiedzę o niej, znajduje się w Zalesiu niedaleko granicy.
Autorami zdjęć, które będą pokazane na wystawie, są Fernando Franz Schmidt z otoczonego lasami miasteczka Torgelow i Przemysław Wójcik ze Szczecina.
Fotografują tylko przyrodę dziką, zwierzęta, które żyją na wolności. Choć w Puszczy Wkrzańskiej bywają często, to jednak uczą się jej nadal i wciąż odkrywają.
Fernando Franz Schmidt najczęściej wędruje z aparatem fotograficznym przez podmokłe lasy między Torgelow, Jägerbrück a Zalewem Szczecińskim. Przemysław Wójcik najwięcej czasu spędza na terenach rezerwatu „Jezioro Świdwie”, na co uzyskał specjalne zezwolenia. Zdjęcia żyjących tam zwierząt pokazywał już na wystawach w różnych ośrodkach powiatu polickiego, w Szczecinie i na dworku Ramin koło Löcknitz. Fotografie Fernando Franza Schmidta można było oglądać w galeriach Pomorza Przedniego, w Finlandii, Norwegii, Szwecji.
Obaj autorzy będą obecni na otwarciu wystawy w Zalesiu. Podczas wernisażu o Puszczy Wkrzańskiej opowiedzą Tomasz Kulesza, szef Nadleśnictwa Trzebież, i Peter Neumann, szef Nadleśnictwa Rothemül. Alfons Heimer, były burmistrz nadgranicznej gminy Blankensee, emerytowany oficer Bundeswehry i Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie, będzie mówił o transgranicznej współpracy polsko-niemieckiej.
Inicjatorem wystawy jest Wojciech Szlachcikowski z Mierzyna pod Szczecinem. W jej organizacji pomogły władze miasta Police.
Wystawa będzie czynna do końca września 2019 r. Patronatem medialnym jest „Kurier Szczeciński”.
(b.t.)
Fot. Przemysław WÓJCIK
Na zdjęciu: Walczące bieliki