- Liczne miasta i gminy RFN przyjęły więcej uchodźców z Ukrainy niż uchodźców z Syrii i innych państw w 2015 r.
- Po zamknięciu z końcem roku rurociągu „Przyjaźń” ropa do rafinerii w Schwedt będzie sprowadzana także przez port w Gdańsku, o co rząd RFN zabiegał od kilku miesięcy. Schwedt zaopatruje staje paliw głównie w Brandenburgii, Berlinie i od dawna w zachodniej Polsce.
- Bundestag przyjął propozycję rządu federalnego przedłużenia terminu pracy trzech ostatnich niemieckich elektrowni atomowych do 15 kwietnia 2023 r.
- Rząd federalny wprowadzi do budżetu 2024 kwoty na dofinansowywanie nauki języka polskiego w Niemczech i lekcji niemieckiego dla mniejszości niemieckiej w Polsce, czyli dla obywateli RP. Do tej pory finansowanie oświaty w RFN, w tym nauki polskiego, było w kompetencjach rządów landowych. W ub. roku rząd RP zmniejszył finansowanie nauki niemieckiego dla obywateli RP z mniejszości niemieckiej. Budżet musi być zatwierdzony przez parlament.
- 15 listopada (wtorek) w Szczecinie uczestnicy kolejnego Kręgu Gospodarczego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego mówili o projekcie „Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin”. Wprowadzenia przedstawili: Karolina Kurtz-Orecka (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Petra Schmidt-Kaden (Ministerstwo Gospodarki, Infrastruktury, Turystyki i Pracy Meklemburgii-Pomorza Przedniego), Leszek Jastrzębski (Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego).
(b)