Duże zainteresowanie w Pasewalku i lokalnych środowiskach polsko-niemieckich na pograniczu wywołała zapowiedź debaty polskich i niemieckich kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego. 5 kwietnia w Pasewalku zaprezentują oni swoje programy i będą odpowiadać na pytania.
23-26 maja br. obywatelki i obywatele Unii Europejskiej będą wybierać nowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wybory w Niemczech i Polsce odbędą się w niedzielę 26 maja. Mające siedzibę w Pasewalku Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Integracji e.V. oraz Stowarzyszenie DemokratieLaden z Anklam zapraszają wszystkich zainteresowanych na debatę z kandydatkami i kandydatami na eurodeputowanych.
Niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie i polskie województwo zachodniopomorskie oddziela granica państwowa, lecz w zjednoczonej Unii Europejskiej ich obywatele, a tym samym obywatele Unii, są sąsiadami mogącymi tę granicę swobodnie przekraczać. Żyjąc w polsko-niemieckim regionie granicznym, mogą kreować wspólne inicjatywy i tworzyć wspólne przedsięwzięcia. Dlatego jest potrzeba, aby spotkali się z kandydatami na europarlamentarzystów, by podyskutować o wspólnej przyszłości.
Co jest stawką w tych wyborach? Gdy patrzy się na polsko-niemieckie pogranicze, widać, jak ważny jest Transgraniczny Szczeciński Obszar Metropolitalny. Jaki będzie jutro, jak będzie się w nim żyło, jak jego mieszkańcy będą mogli korzystać z Polityki Regionalnej Unii Europejskiej, jak wyobrażają sobie jego przyszłość gospodarczą, społeczną, politykę energetyczną i klimatyczną?
Unia Europejska musi znaleźć odpowiedzi na trudne pytania: jak wyrównać społeczną i gospodarczą nierównowagę między państwami członkowskimi?; jak przeciwstawiać się dominacji koncernów?; jak reagować na globalne migracje, ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie środowiska, międzynarodowe konflikty, terroryzm?
Do udziału w debacie organizatorzy zaprosili przedstawicieli wszystkich ugrupowań, które zgłosiły kandydatów do europarlamentu. Do chwili wysłania tej edycji dodatku „przez granice” do druku udział potwierdziło sześcioro kandydatów z Niemiec i jedna osoba z Polski. Z Niemiec: Werner Kuhn (CDU), Iris Hoffmann (SPD), Niklas Nienaß (B’90/Zieloni), Helmut Scholz (DIE LINKE), Karoline Preisler (FDP), Arne Gericke (Bündnis C). Z Polski – Anita Kucharska-Dziedzic (Wiosna).
Szczegółowe informacje o spotkaniu będą prezentowane na łamach „Kuriera Szczecińskiego” i dziennika „Nordkurier” (Neubrandenburg).
Debata odbędzie się 5 kwietnia (godz. 19) w Forum Kultury (Kulturforum) Historisches U w Pasewalku (An der Kürassierkaserne 9). Będzie ją prowadził polsko-niemiecki tandem dziennikarski – Bogdan Twardochleb („Kurier Szczeciński”) i Gabriel Kords („Nordkurier”). Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultanicznie. Będzie możliwość włączenia się do dyskusji. Wstęp wolny.
Organizatorzy zapewniają darmowy dojazd autokarem ze Szczecina do Pasewalku (i powrót). Wyjazd punktualnie o godz. 17.30 z zatoczki dla autokarów przy pl. Hołdu Pruskiego. Liczba miejsc ograniczona. Imienne zgłoszenia przyjmuje redakcja „Kuriera” (91 44 29 104).
Organizatorzy: DemokratieLaden, Anklam, Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Integracji (Deutsch-Polnisches Verein für Kultur und Integration e. V).
Pytania: deutschpolnischer@gmail.com
(b)