Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Zegar znowu bije

Data publikacji: 17 listopada 2015 r. 16:49
Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2015 r. 14:43
Zegar znowu bije
 

Jest jednym z najbardziej efektownych elementów dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich. Barokowy zegar znowu działa, po półrocznej przerwie, spowodowanej remontem pomieszczeń w południowym skrzydle zabytku, zajmowanym przez operę.

Zegar pochodzi z 1693 roku. Jego tarcza jest naprawdę duża: ma 7 metrów wysokości. Powstał by uczcić zwycięstwo Szwedów (wówczas rządzących Szczecinem) nad Brandenburgią, widać na nim dwie daty: 1736 r., gdy czasomierz przeszedł pierwszy remont i 1864, gdy poddano go kompleksowej modernizacji. Obecny mechanizm zamontowano w 1979 roku.

W górnej części tarczy umieszczone są dwa lwy z okresu szwedzkiego, a między nimi kula - informuje Tomasz Wieczorek, przewodnik zamkowy. -  Jest ona na wpół złota, na wpół granatowa i obraca się podług kolejnych faz księżyca. Dolna część zegara to tarcza kwadransowa z jedną wskazówką minutową.

Centrum zajmuje  twarz, poruszająca oczami, zgodnie z ruchem wskazówki godzinowej, i trzymająca w otwartych ustach datownik. Nad nią widać kłapiącego szczęką błazna, który lewą ręką wybija godziny a prawą kwadranse. Na tarczy zegara są zdobienia, wykonane 24-karatowym złotem.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SERCE ZAMKU BIJE NA JEGO WIEŻY ZEGAROWEJ
2015-11-19 15:21:43
10 listopada 2015 o godzinie 13:00 po przerwie trwającej od 21 maja ponownie ruszył zamkowy zegar. Rozruchu dokonał opiekun i konserwator zegara – pan Czesław Złotnik (konserwator zabytków techniki). Zegar znajduje się na wysokości 20 metrów nad brukiem dziedzińca na północnej elewacji wieży Zegarowej zamku. Aby uczcić ostateczne zwycięstwo Szwedów, postanowiono ustawić na dziedzińcu zamku ogromny obelisk. Plan ten jednak upadł i zdecydowano się na umieszczenie na Wieży Zegarowej nowego zegara. Zaprojektował go Johann von Goethe, a wykonał Kasper Nitardy z Drawska Pomorskiego zdobywając w ten sposób dyplom mistrzowski. Johann von Goethe był uczniem szwedzkiego architekta XVII wieku Nikodema Tessina Młodszego wyznawcy wiary w doskonałość symetrii i regularności, entuzjasty francuskiego baroku z Wersalem na czele.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA