Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Gwiazdy zaświecą w operze

Data publikacji: 02 listopada 2015 r. 11:04
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Gwiazdy zaświecą w operze
 
Dziesięć dni potrwają uroczystości związane z otwarciem wyremontowanej siedziby Opery na Zamku. Przed szczecińską publicznością zaprezentują się gwiazdy wielkiego formatu, z wybitną śpiewaczką Patricią Petibon na czele. Pierwsza odsłona obchodów - 20 listopada.

Opera powróci z namiotu do Zamku Książąt Pomorskich po czteroletniej przerwie. W tym czasie, wszystkie pomieszczenia muzycznego teatru przeszły gruntowną modernizację. Słuchacze i widzowie na pewno docenią odmianę głównej sceny, która po remoncie wygląda zupełnie inaczej. Jak?- o tym warto przekonać się osobiście.

Na początek, 20 listopada, zaplanowana jest gala inauguracyjna. Podczas uroczystości wyreżyserowanej przez Natalię Babińską i prowadzonej przez Marka Kondrata, widzowie zobaczą namiastkę możliwości technologicznych nowej sceny oraz obejrzą instalację przypominającą muzyczną historię Szczecina i szczecińską historię teatru muzycznego. Po niej odbędzie się pierwsza premiera w nowym miejscu: „Bal maskowy" Giuseppe Verdiego. Jedna z najsłynniejszych oper, opowiadająca o miłości, zazdrości i władzy, zostanie wystawiona także w sobotę i niedzielę. W sobotę, 21 listopada, w programie są też dwa inne wydarzenia: otwarte i darmowe forum operologiczne oraz wystawa w Galerii Południowej.

W poniedziałek zaśpiewa Patricia Petibon, jedna z najwybitniejszych solistek operowych świata. Będzie to pierwszy koncert tej artystki w naszym kraju. Petibon na co dzień występuje na najważniejszych scenach muzycznych Europy, m.in. monachijskiej Niemieckiej Opery Narodowej, paryskiego Théâtre des Champs-Elysées czy wiedeńskiej Operze Narodowej. Podczas koncertu w Szczecinie, towarzyszyć jej będzie wybitna pianistka Susan Manoff.

Kolejny występ odbędzie się 24 listopada, we wtorek, a jego gwiazdą będzie Małgorzata Walewska - jedna z najbardziej uznanych mezzosopranistek naszych czasów. U jej boku polskiej divy wystąpią soliści Opery na Zamku oraz Dominik Sutowicz, znakomity młody solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Łodzi.

Kolejny dzień, środa, należeć ma do musicali. Największe hity z takich produkcji jak „Upiór w operze", „Koty", „Grease" czy „Jesus Christ Superstar" zaśpiewają artyści warszawskiego Teatru Roma. W czwartek z kolei, na melomanów czeka inauguracja nowej sali kameralnej i nadanie jej imienia Jacka Nieżychowskiego, pierwszego dyrektora Opery na Zamku (wówczas Operetki Szczecińskiej). Uświetni ją specjalny koncert, balansujący  na granicy muzyki poważnej i rozrywkowej.

Piątek, sobota i niedziela (27-29 listopada) to ukłon w kierunku młodych widzów, czyli premiera spektaklu lalkowego z muzyką klasyczną. Ma się ona odbyć w Galerii Południowej, a szczegóły wciąż trzymane są w tajemnicy.

Inauguracyjne grande finale to „Hrabina Marica" (28-30 listopada), operetkowy hit o pięknej tytułowej bohaterce i zubożałym arystokracie, starającym się o jej rękę. Poniedziałkowy spektakl (30 listopada) połączony zostanie z galą rozdania Bursztynowych Pierścieni - nagród przyznawanych przez teatralną publiczność, biorącą udział w plebiscycie, organizowanym przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego".

 Przebudowa Opery na Zamku kosztowała 67 milionów złotych. 75 proc. tej kwoty to unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. ©℗

(kas)

Na zdjęciu: Patricia Petibon, jedna z najwybitniejszych operowych śpiewaczek to największa gwiazda inauguracji opery.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

opera opera wreszcie będzie otwarta i nie mogę się doczekać.
2015-11-04 12:36:57
Życzę całemu Zespołowi Opery wielkiego powodzenia i wielu wspaniałych spektakli w nowej i pewnie pięknej Operze na Zamku. Wszystkim artystom i pracownikom ślę wszystkiego dobrego i udanego startu, Niech nowa Opera sławi nie tylko Szczecin ale cały kraj i świat. Powodzenia i udanej premiery,
opera opera wreszcie będzie otwarta i nie mogę się doczekać.
2015-11-04 12:36:17
Życzę całemu Zespołowi Opery wielkiego powodzenia i wielu wspaniałych spektakli w nowej i pewnie pięknej Operze na Zamku. Wszystkim artystom i pracownikom ślę wszystkiego dobrego i udanego startu, Niech nowa Opera sławi nie tylko Szczecin ale cały kraj i świat. Powodzenia i udanej premiery,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA