piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Filip w tulipanach

Filip w tulipanach

Filip w tulipanach
Data publikacji: 2015-11-03 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 599 35174

Dwie duże i ważne wystawy otwarte zostaną w listopadzie w Szczecinie. Obie szykują się na prawdziwe ekspozycyjne wydarzenia roku. Pierwsza z prezentacji - „Nie tylko tulipany" otwarta zostanie w Muzeum Narodowym, druga - „Metafora świata" - w Zamku Książąt Pomorskich.

W muzeum, przy Wałach Chrobrego, zobaczymy ponad sto dzieł flamandzkich, niderlandzkich i holenderskich mistrzów złotego wieku. Kolekcja przyjedzie z Państwowego Muzeum w Schwerinie. Obejrzymy portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, sceny biblijne i martwe natury, z XVI, XVII i XVIII wieku. W każdym z sześciu działów ekspozycji pojawią się bardzo znaczące nazwiska - m.in. Hans von Aachen, Jan Brueghel Starszy, Joos van Cleve, Edward Collier, Karel Dujardin, Gillis Mostaert, Jan Porcellis, Paulus Pietersz Potter, Hendrik van Steenwijck Starszy, Michael Sweerts, Gililis van Valckenburch czy Hendrick Cornelisz van Vliet.

Zbiory ze Schwerina to dar Christopha Müllera, felietonisty „Tagesspiegel" i „Schwäbisches Tagblatt”, właściciela  jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji w Niemczech. W 2013 roku, dziennikarz zdecydował się przekazać 150 obrazów Państwowemu Muzeum w Schwerinie. W Szczecinie zobaczymy lwią część tych zbiorów, według szacunków wartych kilkadziesiąt milionów euro.

Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny, polsko-niemiecki, obszerny, bogato ilustrowany katalog. Dzięki niemu poznać można  nie tylko pokazywane na Wałach dzieła, ale także historię Państwowego Muzeum w Schwerinie. Wernisaż 25 listopada. Zamknięcie prezentacji zaplanowane jest na kwiecień 2016 r. 

Wernisaż w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się dwa dni później, 27 listopada i będzie częścią uroczystości inauguracyjnych związanych z otwarciem po remoncie skrzydła północnego instytucji.  „Metafora świata" przypomni postać jednego z najbardziej światłych książąt z dynastii Gryfitów - Filipa II.

To właśnie Filipowi swój obecny kształt zawdzięcza nasz zamek. Książę był znanym mecenasem artystów i kolekcjonerem dzieł sztuki. To on ufundował Wielką Mapę Lubinusa, która wraz ze Srebrnym Ołtarzem Darłowskim i elementami Kabinetu Pomorskiego, będzie najcenniejszym eksponatem na zamkowej wystawie.

Oprócz nich, zaprezentowane zostaną rozproszone w polskich oraz niemieckich muzeach, bibliotekach, archiwach i instytucjach kościelnych zabytki sztuki renesansowej. Przedmioty na tę wystawę wypożyczyło w sumie ponad 40 instytucji z kraju i zagranicy.©℗

(kas)

 

Filip w tulipanach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie