piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Na Luzie > Telesfor do liftingu

Telesfor do liftingu

Telesfor do liftingu
Data publikacji: 2015-10-02 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:51
Wywietleń: 310 25494
Przyszła pora na Telesfora. Rzeźba autorstwa szczecińskiej artystki Leonii Chmielnik doczekała się renowacji. Smok od niemal 40 lat jest ulubieńcem mieszkańców świnoujskich wysp oraz turystów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Trudno znaleźć w Świnoujściu kogoś, kto nie miałby zdjęcia z sympatycznym smokiem. I chociaż dzisiaj dzieci nie kojarzą sobie zbytnio programu „Pora na Telesfora”, emitowanego przez telewizję w latach 70., to rzeźba nadal cieszy się popularnością.

– Jasne, że mam zdjęcie na Telesforze! Chyba każdy mój kolega i koleżanka ma takie. Pewnie jak będę miał dzieci, to one też zrobią sobie zdjęcie na smoku – mówi Dariusz Kucharski ze Świnoujścia.

Rzeźba powstała w 1976 roku i przez lata była ulubionym miejscem zabaw młodszych świnoujścian. Z biegiem czasu uległa zniszczeniu. Odpadły kolorowe kafelki mozaiki i elementy samej rzeźby. Po niemal 40 latach przyszła pora na odrestaurowanie smoka. Pomysł renowacji Telesfora został zgłoszony w ubiegłym roku do Budżetu Obywatelskiego. Choć nie wygrał w głosowaniu, prezydent Świnoujścia zdecydował o odnowieniu ulubionej rzeźby świnoujścian. 

– Aby wiernie odtworzyć wszystkie brakujące elementy, zwróciliśmy się do mieszkańców z prośbą o zdjęcia rzeźby z czasów jej świetności – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. – Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania.

Zdjęcia trafiły do Wydziału Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta, którego pracownicy zajmują się renowacją rzeźby. Odrestaurowanie Telesfora ma kosztować 15,5 tys. złotych i potrwa miesiąc. Prowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy ze Szczecina pod kierownictwem autorki Telesfora Leonii Chmielnik. 

– Telesfor przejdzie gruntowne mycie, odtworzone zostaną brakujące elementy, a całość ponownie wyłożona będzie kolorową mozaiką. Dodatkowo rzeźba zostanie zakonserwowana specjalną farbą, która będzie ją chroniła przed negatywnym skutkiem warunków atmosferycznych – tłumaczą w magistracie. ©℗

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI  

Na zdjęciu: Za miesiąc Telesfor będzie jak nowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy