Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rekordowe odwiedziny

Data publikacji: 13 lutego 2016 r. 18:01
Ostatnia aktualizacja: 01 marca 2016 r. 12:52
Rekordowe odwiedziny
Kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie Fot. Ladislav Renner  

Niebywałym powodzeniem cieszyły się w zeszłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach. Odwiedziło je ponad pięć milionów turystów.

Według czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w 2015 r. państwowe zamki i pałace odwiedziło ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord, gdyż rok wcześniej było ich 4,8 mln.

Na wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców wpłynęło m.in. to, że nie tylko można je podziwiać, ale oferują też one ciekawe programy kulturalne. Są miejscem historycznych uroczystości i jarmarków, nocnego zwiedzania, pokazów tresury drapieżnych ptaków, prezentacji dawnych rzemiosł, degustacji tradycyjnej kuchni, rozmaitych przedstawień, pokazów szermierki, koncertów, wystaw itp. W wielu można przenocować.

Najchętniej odwiedzany przez turystów w zeszłym roku był unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek góruje nad malowniczą renesansową architekturą miasteczka leżącego u jego stóp. Ten rozległy i artystycznie cenny obiekt jest po Zamku Praskim drugim co do wielkości w Czechach. W Muzeum Zamkowym, mieszczącym się na drugim z pięciu dziedzińców, można zwiedzić całoroczną ekspozycję, która przenosi w czasy panujących w Czeskim Krumlovie rodów szlacheckich. Podczas zwiedzania bogatych zamkowych wnętrz nie można pominąć Sali Balowej. Nadzwyczajny jest też barokowy teatr i widok na miasto ze wspaniale zdobionej wieży.

Drugie miejsce zajął także wpisany na listę UNESCO pałac Lednice na Morawach Południowych. Trzecim najczęściej odwiedzanym był pałac Hluboká nad Wełtawą. Białe mury, blanki, wieże i wieżyczki, łukowe okna sprawiają, że zabytek na południu Czech przypomina romantyczną wielkopańską siedzibę w Anglii lub Szkocji. W pierwszej piątce znalazł się także zamek Karlštejn - siedziba największego czeskiego władcy Karola IV, a także pałac ze wspaniałymi ogrodami (lista UNESCO) i galerią malarstwa w Kroměřížu na Morawach Wschodnich. (mag)

Na zdjęciu: Kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie
Fot. Ladislav Renner

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA