piątek, 29 maja 2020.
Strona główna > Na Luzie > Rekordowe odwiedziny

Rekordowe odwiedziny

Rekordowe odwiedziny
Data publikacji: 2016-02-13 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-01 12:52
Wywietleń: 1641 118991

Niebywałym powodzeniem cieszyły się w zeszłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach. Odwiedziło je ponad pięć milionów turystów.

Według czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w 2015 r. państwowe zamki i pałace odwiedziło ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord, gdyż rok wcześniej było ich 4,8 mln.

Na wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców wpłynęło m.in. to, że nie tylko można je podziwiać, ale oferują też one ciekawe programy kulturalne. Są miejscem historycznych uroczystości i jarmarków, nocnego zwiedzania, pokazów tresury drapieżnych ptaków, prezentacji dawnych rzemiosł, degustacji tradycyjnej kuchni, rozmaitych przedstawień, pokazów szermierki, koncertów, wystaw itp. W wielu można przenocować.

Najchętniej odwiedzany przez turystów w zeszłym roku był unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek góruje nad malowniczą renesansową architekturą miasteczka leżącego u jego stóp. Ten rozległy i artystycznie cenny obiekt jest po Zamku Praskim drugim co do wielkości w Czechach. W Muzeum Zamkowym, mieszczącym się na drugim z pięciu dziedzińców, można zwiedzić całoroczną ekspozycję, która przenosi w czasy panujących w Czeskim Krumlovie rodów szlacheckich. Podczas zwiedzania bogatych zamkowych wnętrz nie można pominąć Sali Balowej. Nadzwyczajny jest też barokowy teatr i widok na miasto ze wspaniale zdobionej wieży.

Drugie miejsce zajął także wpisany na listę UNESCO pałac Lednice na Morawach Południowych. Trzecim najczęściej odwiedzanym był pałac Hluboká nad Wełtawą. Białe mury, blanki, wieże i wieżyczki, łukowe okna sprawiają, że zabytek na południu Czech przypomina romantyczną wielkopańską siedzibę w Anglii lub Szkocji. W pierwszej piątce znalazł się także zamek Karlštejn - siedziba największego czeskiego władcy Karola IV, a także pałac ze wspaniałymi ogrodami (lista UNESCO) i galerią malarstwa w Kroměřížu na Morawach Wschodnich. (mag)

Na zdjęciu: Kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie
Fot. Ladislav Renner

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie