Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Prawdziwa lekcja historii [FILM]

Data publikacji: 2016-01-26 15:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-20 21:26
Prawdziwa lekcja historii
Fot. Ryszard Pakieser  

Wielu szczecinian odwiedziło we wtorek Centrum Dialogu „Przełomy” w pierwszym dniu zwiedzania. Wszyscy jednogłośnie podkreślali, jak ważna jest historia Szczecina i że miejsce to w znakomity sposób ją przybliża.

- W tym wszyscy uczestniczyliśmy i to przeżywaliśmy i oglądając to przychodzą te wszystkie wspomnienia - mówił jeden ze zwiedzających.

Wielu nie kryło też wzruszenia, gdyż cała ekspozycja jest bardzo sugestywna.

- Młodzi ludzie poginęli wtedy, to przykre wspomnienia - mówiła inna osoba. 

Liczni zwiedzający CDP, którzy mieli już okazję zobaczyć ekspozycję stwierdzili, że to historia Szczecina w pigułce.

- To lekcja historii dla młodzieży, bo żaden podręcznik tego nie pokaże, co tu można zobaczyć - podkreślała jedna ze zwiedzających.

CDP przez tydzień można odwiedzać bezpłatnie. ©℗

PaS

Film: Paulina Sikora

Fot. Ryszard Pakieser

Czytaj także: Jak zwiedzać CDP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2019-01-20 21:11:19
Dialog- rozmowa dwóch, także kilku osób. Szereg rozmów negocjacji i innych działań mających doprowadzić do porozumienia między stronami konfliktu. Rzecz stara jak historia Grecji. Już Arystoteles w swojej teorii państwa rozróżniał. ..[Z etyki wynikała teoria państwa. W tej dziedzinie Arystoteles twierdził, że państwo jest naturalną formą społeczeństwa („człowiek jest z natury stworzony do życia w państwie”). Tak samo jak każda forma, państwo powinno więc być dobrze dopasowane do społeczeństwa i warunków w których żyje. Oznaczało to w praktyce, że różne formy państwa są dobre dla różnych społeczeństw. Jedne społeczeństwa wymagają monarchii, inne zaś dobrze funkcjonują w warunkach demokracji. Arystoteles rozróżniał w zależności od konstelacji przyjaźni i sprawiedliwości następujące ustroje; rozróżniał ustroje właściwe; monarchia(królestwo), arystokracja, politeja (właściwa demokracja). Rozróżniał ustroje wadliwe; tyrania, oligarchia,demokracja(populistyczna). Za przełom uważam datę 1945. Do 1945 dyktatury państwa stanu wyjątkowego. III Rzeszy nałożono dyktaturę totalitarną typu Rosji Radzieckiej. Odbyło się to przemocą, traktatową. Na tę warstwę, nakłada się, przesiedlenie całych rzesz narodów. Zaczęło się eksperymentowanie systemów społecznych. Zaczęły się pomniejsze przełomiki w krajach ościennych. 1953 w NRD w Berlinie, w Czechosłowacji, w Jugosławii itd, itp. W PRL czerwiec/ Październik 1956 grudzień 1970/ styczeń 1971, Sierpień 1980. Wycofanie Armii Radzieckiej z Polski. Okrągły stół 1989. Wstąpienie do Unii Europejskiej 2004. A teraz koniunkturalne babranie się w lokalnym błocku tu i teraz na tej betonowej kolibie która trzęsie się od czasu do czasu nad sufitem pomieszczeń gdzie urzędują szarlatany, niby muzealników. Jeśli muzeum ma status Muzeum Narodowego , za pieniądze państwowe, to taka wystawa , jaka władza. ( nie mylić z pojęciem kościoła jako wspólnoty wiernych. Jako budowli architektonicznych) Nie powoływanej i nie rozliczanej , przez suwerena. Władza sądownicza nie została ujarzmiona sądami skorupkowymi.Konkordat jest tematem tabu. Czwarta władza ,żadnych cugli, ,żadnych ograniczeń czasu emisji technik socjologicznych i sposobów finansowania. Na te problemy czeka następny przełom. Kiedy? Pażywiom , pawidim. A gospodarkę(w tym stocznie itp) tworzą właściciele kapitału finansowego. Oligarchowie. I ci państwowi ministerstwo gospodarki, pośrednio np. Prezes NBP. Za "platfusów" NBP miał miliardowe dochody. Za pana Glapińskiego nie wykazał dochodu. Oligarchowie tacy jak św.Kulczyk (w radzie nadzorczej jego fundacji zasiada między innymi były prezydent RFN!) O innych nie wspominam. A jest ich ok kilkuset. Kolejnych przełomów nie da się pokazać w tej instytucji. Już jest za mała!
Observer
2016-01-27 09:40:29
Padł Szczecin wielki- p r z e m y s ł o w y...powstał, muzealny, przełomowo- frygowy....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA