Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prognoza pogody na lato. Lepiej brać urlop w lipcu, czy w sierpniu?

Data publikacji: 25 czerwca 2022 r. 22:54
Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2022 r. 09:42
Prognoza pogody na lato. Lepiej brać urlop w lipcu, czy w sierpniu?
Fot. PAP  

Dla tych, którzy lubią się wygrzewać w palących promieniach słońca, lipiec będzie idealnym miesiącem urlopowym. Osoby, które wolą trochę bardziej umiarkowane temperatury powinny zaplanować wakacyjny wypoczynek na sierpień – radzi Grzegorz Walijewski z IMGW.

- Jak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej w lipcu w całym kraju temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie – mówi rzecznik prasowy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wyjaśnia, że normę pogodową określa się na podstawie temperatur notowanych w ostatnich 30 latach. A ostatnie 30 lat należało do najcieplejszych od czasu pomiarów temperatur w Polsce. "Zatem możemy się spodziewać fal upałów z wartościami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza" - wyjaśnia.

Podkreśla, że nie oznacza to, iż nie pojawia się również dni chłodniejsze.

Choć opady będą w normie, czyli podobne do tych z ubiegłych lat, to jednak będą się one wiązały z gwałtownymi burzami.

W sierpniu aura pozwoli odpocząć od wysokich temperatur, choć nie wszędzie. Na całej północy i częściowo w centrum temperatura będzie nie będzie odbiegała od 30-letniej normy. Za to zdecydowanie cieplej ma być na południu kraju. Tam podobnie, jak w lipcu należy spodziewać się upałów niejednokrotnie przekraczających 30 st. C.

- Wartość sumy opadów w sierpniu również, w normie. Trzeba pamiętać, że lipiec i sierpień, to miesiące, w których sumy opadów są najwyższe. Dni z opadem będzie około szesnastu w lipcu i sierpniu. Częściej będą się pojawiały opady burzowe. Dlatego warto śledzić na stronach IMGW ostrzeżenia burzowe – powiedział Walijewski. (PAP)

Logo PAP Copyright

Sonda

Kiedy bierzesz dłuższy urlop w tym roku?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

- najlepiej
2022-06-26 09:37:31
brać "piżcetplus" i urlop cały rok.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA