niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Ponad połowa Polaków nie przeznaczy więcej niż 500 zł na świąteczne wydatki

Ponad połowa Polaków nie przeznaczy więcej niż 500 zł na świąteczne wydatki

Ponad połowa Polaków nie przeznaczy więcej niż 500 zł na świąteczne wydatki
Data publikacji: 2018-12-16 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-18 17:17
Wywietleń: 1186 366212

54 proc. Polaków deklaruje, że nie wyda więcej niż 500 zł na organizację tegorocznych świąt Bożego Narodzenia - wynika z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2018”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Ponad 2 tys. zł planuje wydać na ten cel 3 proc. badanych.

Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków wyda mniej niż 500 zł na organizacje tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, a ponad 80 proc. nie więcej niż 1000 zł. Dla ponad 40 proc. Polaków wydatki na świąteczne zakupy będą stanowić jedną czwartą miesięcznych dochodów, dla ok. 16 proc. – jedną trzecią, a 3 proc. zadeklarowało, że wyda niemal całe miesięczne przychody na organizację świąt. Około 45 proc. ankietowanych zapowiedziało, że ich wydatki na upominki dla bliskich będą kosztować od 100 do 300 zł. 

– Świadczyć to może o dość racjonalnej postawie Polaków przy gorączce świątecznych zakupów – na to przynajmniej wskazują deklaracje respondentów. Niemal, co trzeci z nas na przygotowanie się do tej okazji przeznaczy od 301 zł do 500 zł, a jedynie 3 proc. Polaków wyda przed Bożym Narodzeniem ponad 2000 zł. Symboliczne wydatki na poziomie poniżej 100 zł deklaruje 5 proc. badanych – czytamy w raporcie. Wynika z niego, że 63 proc. Polaków deklaruje, iż nie oszczędza z wyprzedzeniem na ten świąteczne wydatki. Z kolei 27 proc. Polaków zaoszczędziło przed świętami nie więcej niż 500 zł. „Co jednak zaskakujące, najczęściej oszczędzającą grupą wiekową są osoby młode do 24. roku życia – łącznie przed świętami oszczędzało około 42 proc. z nich, a 37 proc. ankietowanych w tym przedziale wiekowym odłożyło do 500 zł. Największe kwoty odkładają z kolei osoby w wieku 35-44 lat – ponad 15 proc. zaoszczędziło ponad pół tysiąca złotych. To także osoby w tym wieku zamierzają na organizację świąt przeznaczyć największy budżet. Prawie 20 proc. z nich wyda przy tej okazji ponad 1000 zł, z czego co trzeci wyda nawet ponad 2000 zł (6 proc.)” – napisano.

Badanie pokazało, że 14 proc. Polaków deklaruje, iż przy okazji świąt skorzysta z dodatkowego finansowania, a 86 proc. ankietowanych nie zamierza korzystać z dodatkowego finansowania przy organizacji świąt.

„Dodatkowej pomocy natomiast szukamy najczęściej w banku lub u rodziny. Wspomagając się finansowo korzystamy głównie z karty kredytowej (37 proc.) oraz rodzinnej pożyczki (32 proc.). Niespełna 30 proc. ankietowanych zamierza skorzystać z dodatkowego finansowania w postaci kredytu w banku lub pożyczki w firmie pożyczkowej, z czego z usług banku skorzystamy częściej” – napisano.

Jak wskazują ankietowani, finansowo wspomagają się nie więcej niż do kwoty 1500 zł, z czego aż 44 proc. pożyczy nie więcej niż 500 zł.

– Bankowcy wskazują, że kwota kredytu gotówkowego udzielanego przed świętami najczęściej przekracza 4000 zł – stwierdzono w raporcie.

(pap) 

Fot. archiwum

Ile planujesz wydać w tym roku na prezenty świąteczne?

Komentarze

do @ 123
PO_pierdujesz PiS_ząc; "choc też uwazam ze wydatki w tym okresie to jeden wielki pic na wode dla ciemnego luda," Przecież o tym jest w moim wpisie! Ja nie muszę jechać do USA aby się przekopnać, ponieważ mam trochę wyobraźni i jeszcze dobrą pamięć wiem co obiecywano "ciemnemu ludowi" gdy nastanie demokracja - obecna "demokracja liberalna". Twoje stwierdzenie "Przeciez w IV rp nikt nie umiera z głodu i z zima chba ze z wlasnej woli." to możesz o kant du..y rozwalić. Określenie "własna wola" jest tajkie samo jak "demokracja liberalna" - liczy się kasiora, którą się posiada lub nie.
2018-12-16 19:18:03
123
@wielkie zmartwienie:w Wenezueli,Korei Polnocej,Bialorusi czy Rosji i wielu innych krajach bez kapitalizm,demokracji ,nie masz takich problemów lub mało co kupisz,choc też uwazam ze wydatki w tym okresie to jeden wielki pic na wode dla ciemnego luda,jeszcze mentalnie tkwi homo soviecticus w glowach wielu-musza miec wiecej i lepiej niz "somsiad złodziej".Jedz do USA jako wzoru do zycia to sie moze czegos nauczysz choc ostatnio ich tez dopadły "dobre zmiany" ;-).Przeciez w IV rp nikt nie umiera z głodu i z zima chba ze z wlasnej woli.
2018-12-16 16:29:58
Wielkie zmartwienie
Wielkie zmartwienie "demokracji liberalnej" czyt. kapitalizmu na co wydam i ile moich pieniędzy..."– Bankowcy wskazują, że kwota kredytu gotówkowego udzielanego przed świętami najczęściej przekracza 4000 zł – stwierdzono w raporcie."..... Bankowxcy dostają sraczki gdy podejrzewają iż człowiek ma parą groszy. Bankowcy takich, którzy w tegoroczne święta umrą z zimna i głodu olewają "ciepłym moczem" - to jest ta słynna "demokracja liberalna"... Alleluje i do przodu!
2018-12-16 14:33:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie