wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Na Luzie > Polski hymn ma 90 lat

Polski hymn ma 90 lat

Polski hymn ma 90 lat
Data publikacji: 2017-02-27 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:26
Wywietleń: 1761 219185

90 lat temu (26 lutego 1927 r.) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję „Mazurka Dąbrowskiego” – popularnej pieśni patriotycznej powstałej w 1797 r. we Włoszech – oficjalnym hymnem narodowym.

– „Mazurek Dąbrowskiego” doczekał się licznych modyfikacji tekstu w zależności od okoliczności i miejsca w jakich był wykonywany, natomiast jego prosta melodia zawsze pozostawała niezmienna, towarzysząc Polakom we wszystkich zaborach w życiu codziennym narodu i zrywach powstańczych – pisał Tomasz Matuszak („«Mazurek Dąbrowskiego» w świetle akt Centralnego Archiwum Wojskowego”).

W maju 1797 r., po wydaniu przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego odezwy do rodaków, do Włoch przybywali Polacy, by służyć u boku Napoleona, który – jak wierzyli – pomoże im odzyskać utraconą ojczyznę. Do służby w Legionach zaciągnęło się wówczas ok. 7 tysięcy żołnierzy. Między 16 a 19 lipca 1797 r., podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia (w ówczesnej Republice Cisalpińskiej) poeta Józef Wybicki napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą na cześć gen. Dąbrowskiego nazwano „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Powszechnie rozpowszechniony pogląd mówi, że „Pieśń Legionów Polskich” powstała do melodii ludowego mazurka. Najczęściej podaje się, że po raz pierwszy publicznie pieśń odśpiewano 20 lipca 1797 r. W 1799 r. tekst pieśni ukazał się drukiem w piśmie wydawanym we Włoszech „Legionowa dekada”. W Polsce po raz pierwszy opublikowano go w 1806 r.

„Mazurka Dąbrowskiego” śpiewano przy okazji świąt narodowych i powstań niepodległościowych w ciągu XVIII i XIX stulecia. Melodyczny utwór cieszył się także powszechną aprobatą m.in. wśród mieszkańców Księstwa Warszawskiego. Obok innych pieśni patriotycznych takich jak np. „Boże, coś Polskę”, „Warszawianka” i „Rota” był on jednym z najpopularniejszych utworów „ku pokrzepieniu serc” w okresie zaborów. Po I wojnie światowej „Mazurek Dąbrowskiego” został uznany za hymn odrodzonej Polski, jednak nie znalazło to odzwierciedlenia w konstytucji marcowej z 1921 r. Zarządzenia sankcjonujące wspomniany wybór pod względem prawnym zostały wydane dopiero w drugiej połowie lat 20. XX w.

15 października 1926 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało wspomnianą pieśń za obowiązkową do śpiewania w szkołach. Po czterech miesiącach, okólnikiem z 26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym. 2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.

W porównaniu z oryginałem, w tekście pieśni nastąpiły zmiany: zrezygnowano z dwóch zwrotek (4 i 6) oraz zmieniono rymy: „nie umarła – wydarła” na „nie zginęła – wzięła”. Poza tym poprawiono tekst pod względem stylistycznym.

31 stycznia 1980 r. tekst i nuty hymnu w harmonizacji Kazimierza Sikorskiego zostały zatwierdzone przez Sejm RP w ustawie o godle, barwach i hymnie.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

guciu
Przejdziem Wisłę ,przejdziem Wartę będziem!?
2017-03-03 14:23:40
flaga
Czy ta modyfikacja polskiej flagi (bandery - ?) jest zalegalizowana, czy to tylko przeróbka producentów narodowych gadżetów? Może ktoś zna odpowiedź?
2017-03-03 12:17:06
BOYSek
Tj.HYMN prawdziwy znany ludziom w całości: 1. Miała matka syna, syna jedynego. Chciała go wychować na pana wielkiego. REF: Niech żyje wolność, wolność i swoboda. Niech żyje zabawa i dziewczyna młoda. x2 2. Jak go wychowała wypielęgnowała. I do poprawczaka oddać go musiała. REF: Niech żyje wolność ... x2 3. Jak go zabierali muzyka mu grała. Ludziska się śmiali dziewczyna płakała. REF: Niech żyje wolność ... x2 4. Oj wy ludzie ludzie, co wy tu robicie. Zabieracie chłopca mi na całe życie. REF: Niech żyje wolność ... x2
2017-03-03 00:06:47
Jak Kto woli... czy co Komu pasuje...
A Komunisci, PO-stkomunisci, KOD-owcy i PO-zostali Socjalisci... PO-spiewuja Sobie resztkami sil..."Boj to jest juz Nasz ostatni" !!
2017-02-28 00:23:14

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie