Wtorek, 03 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Poczuła wiosnę na koniec grudnia

Data publikacji: 01 stycznia 2024 r. 10:11
Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia 2024 r. 10:11
Poczuła wiosnę na koniec grudnia
Fot. Marcin Kubera  

Okres cieplejszej pogody pod koniec grudnia sprawił, że niektóre rośliny dały się zwieść i uznały, że to nieomylna oznaka nadchodzącej wiosny. Tak stało się m.in. w przypadku leszczyny rosnącej w Lesie Arkońskim, na której gałęziach pojawiły się pierwsze pąki i kwiaty.

Niestety prawdopodobnie będzie im ciężko dotrwać do prawdziwej wiosny, gdyż na styczeń synoptycy prognozują stopniowe ochłodzenie aż do siarczystych mrozów, które mają nadejść w połowie miesiąca. Wbrew pozorom roślina nie pospieszyła się jednak bardzo mocno, gdyż jej kwitnienie zwykle rozpoczyna się dość wcześnie, na przełomie lutego i marca, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty są jednopienne – męskie tworzą długie, zwisające kotki, a żeńskie są drobne i ukryte w pąkach.

Leszczyna pospolita ma gładką, popielatą korę z korkowatymi kreskami i dorasta do 5-7 metrów wysokości. Ma szeroką, gęstą koronę z wzniesionymi gałęziami. Liście są skrętoległe, sercowate lub okrągłe, podwójnie piłkowane, zielone od góry i jaśniejsze od spodu. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo.

Owoce leszczyny pospolitej to orzechy laskowe o jasnobrązowej skorupce i kształcie serca. Są otoczone liściastą okrywą, która zwiększa swoją objętość w miarę dojrzewania orzechów. Owoce dojrzewają od sierpnia do października i są bogatym źródłem białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Mają słodki smak i aromat.

Leszczyna pospolita jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste i gleby żyzne, przepuszczalne i wapienne. Nie toleruje gleb suchych, podmokłych i ciężkich. Jest odporna na mróz i suszę. Najlepszy termin sadzenia to jesień. Roślina owocuje w 4-5 roku po posadzeniu.

Roślina ma wiele zastosowań. Orzechy laskowe są spożywane na surowo lub prażone, dodawane do ciast, deserów, lodów, czekolady czy masła orzechowego. Z nasion tłoczy się olej o delikatnym smaku i zapachu. Liście i kora mają właściwości lecznicze – działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwkrwotocznie. Z gałęzi można wyplatać kosze czy maty.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PRAWDA
2024-03-01 01:01:21
Jest najlepsza na wedki na ryby.SPRAWDZONE od 10 lat.
Luka
2024-01-02 18:38:10
Pyszne są laskowe orzechy i szkoda by było, żeby zmarzły te kwiaty leszczyny, bo to by oznaczało, że będzie ich mniej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA