Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Migranci uczą strażników angielskiego

Data publikacji: 2016-05-24 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-27 20:07
Migranci uczą strażników angielskiego
Fot. EPA/YANNIS KOLESIDIS  

W mieście Caltanissetta na Sycylii migranci ubiegający się o azyl we Włoszech uczą angielskiego strażników miejskich. „Szybko opanowują język” - przyznają nauczyciele z tamtejszego ośrodka dla migrantów, którzy prowadzą lekcje dwa razy w tygodniu.

Włoskie media, informując o tej wyjątkowej inicjatywie, podkreślają, że zadowoleni są zarówno migranci, jak i funkcjonariusze, którzy poprosili o takie lekcje. Wśród uchodźców przybyłych na Sycylię są również ci, którzy uczyli angielskiego w swoich krajach. Teraz zaś pomagając w opanowaniu podstawowego słownictwa i zwrotów w tym języku uczą się jednocześnie od swych uczniów włoskiego.

Okazało się, że znajomość angielskiego jest niezbędna w straży miejskiej na wyspie, której przedstawiciele na co dzień mają kontakt z imigrantami i uchodźcami, znającymi często tylko ten właśnie język obcy.

- Teraz bez angielskiego nie można sobie poradzić w naszej służbie - przyznają funkcjonariusze. W kursie uczestniczy też miejscowy komendant tej formacji. Prowadzone przez migrantów przyspieszone kursy angielskiego mają charakter praktyczny. Umundurowani uczniowie uczą się udzielać podstawowych informacji, zadawać pytania.

Lokalne władze chwalą ten pomysł zwracając uwagę na to, że to także forma integracji migrantów.

- Chcemy czuć się potrzebni - powiedział Rahman, z zawodu nauczyciel angielskiego. (pap)

Fot. EPA/YANNIS KOLESIDIS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czacho
2016-05-27 19:44:54
Włosi mają wywalone na język angielski jesteś u nich to masz gadać w ich języku ale jeśli wykazujesz minimum zaangażowania to chętnie pomogą
13 kropek i ? ? ?
2016-05-27 00:51:10
A Rzad... zeby teraz zebral PO-trzebne miliardy... na wedrujacych migrantow zaczyna PO-woli PO-dnosic ceny... na co sie da ! Tak ze pracujacym trzeba teraz sprytnie zabrac, by nie pracujacym i nie wykazujacym ochoty i checi, chocby tylko do nauki Jezyka Szwedzkiego dac ! A konkretny przyklad jest taki: od 2007 roku do dnia dzisiejszego tj. przez 9 lat... tylko 30% ukonczylo dobrowolnie tzw. SFI (Svenska För Invandrare) czyli Szwedzki dla Imigrantow, a 70 % przez 9 lat nie wykazalo checi i dobrej woli... ukonczenia tego kilkunasto-tygodniowego Kursu Jezykowego ! A wiec ............. ( 13 kropek i ??? )
Ci migranci...
2016-05-26 02:38:49
A w Szwecji, juz az tak sie rozpedzili... ze atakuja kamieniami i nie tylko, tak Karetki Pogotowia, Straz Pozarna i Policje, jak wjezdzaja na "Ich osiedla i dzielnice"...! Rzad przygotowuje Ustawe, w ktorej za taki czyn bedzie sie odsiadywalo "az" 6 miesiecy... bo do tej PO-ry bylo tylko 1-en miesiac !!
Znaczna wiekszosc jest na niskim PO-ziomie...
2016-05-25 02:37:27
Tak Ci wyksztalceni, ale ilu ich jest....? A reszta to analfabeci czy 1-na, 2-ie lub tylko 3 klasy Szkoly PO-dstawowej ! PO-dobno tych najbardziej wyksztalconych to Turcja zatrzymuje dla siebie, a reszta to do Europy... na wieloletnie zasilki i wieloletnie bezrobocie - kosztem pracujacych tam Podatnikow !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA