Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Merkel: 250 tys. euro za uchodźcę to nie kara

Data publikacji: 2016-05-05 21:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Merkel: 250 tys. euro za uchodźcę to nie kara
 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w Rzymie, że propozycja Komisji Europejskiej, by kraje, które nie chcą przyjąć uchodźców, płaciły po 250 tysięcy euro za każdego z nich, to nie kara, ale forma "lojalności".

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Matteo Renzim kanclerz, pytana o propozycję takiej opłaty, oświadczyła, że propozycja ta stanowi dalsze rozwinięcie dyskusji na temat rozwiązania kwestii relokacji uchodźców.

"Nie mówiłabym o sankcjach czy o aspekcie przymusu. Musimy mieć świadomość europejską, to znaczy zrozumieć, że granice zewnętrzne Unii to nasze granice, niezależnie od tego, jakie jest nasze położenie geograficzne" - mówiła Merkel.

Przypomniała, że Komisja zaproponowała różne opcje, w tym rozłożenie ciężaru ponoszenia kosztów. "Musimy o tym mówić, o poszerzeniu takich opcji, bo wcześniej mowa była tylko o podziale uchodźców" - dodała.

"Nie możemy mieć wspólnej Europy, jeśli odrzuca się wszelką formę podziału tych ciężarów, musimy więc dyskutować i o tej propozycji, to forma lojalności wobec krajów, które chronią nasze zewnętrzne granice, takich jak Włochy, Grecja czy Cypr" - oświadczyła Angela Merkel.

Dodała, że krajów tych "nie można porzucić". Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że Europa znajduje się obecnie na bardzo "delikatnym etapie".

"Musimy nauczyć się razem stawiać czoło wyzwaniom" - dodała - bo "stawką jest przyszłość Europy".

Wyraziła też przekonanie, że należy bronić układu z Schengen, gdyż w przeciwnym razie jej zdaniem "popadnie się w nacjonalizmy". Wskazywała, że trzeba rozwiązywać problemy w inny sposób niż zamykanie granic.

"Nie możemy ich zamykać, to są nasze granice" - mówiła, odnosząc się do zapowiedzi Austrii, która chce zaostrzyć kontrole na granicy z Włochami w obawie przed napływem migrantów z południa.

Renzi komentując zapowiedzi strony austriackiej oświadczył, że jest to stanowisko "błędne i anachroniczne" Na konferencji prasowej poproszono włoskiego premiera o komentarz do wypowiedzi przywódcy skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności Heinza-Christiana Strache, który jego i Merkel nazwał "państwowymi przemytnikami" migrantów. Szef rządu odparł: "Ten, kto widział martwe dzieci w ładowniach statków na Morzu Śródziemnym, ten, kto widział porody na pokładach jednostek włoskiej Straży Przybrzeżnej, wie, że nazywanie przemytnikami to słowa haniebne".

Renzi zapewnił o pełnej zgodzie między Włochami i Niemcami co do tego, że Unia musi zareagować na kryzys migracyjny w sposób "poważny, wiarygodny i długoterminowy", w duchu "wartości ludzkich i godności". Przypomniał, że jego rząd zaproponował na forum Unii strategię rozwiązania kryzysu na drodze wspierania finansowego krajów pochodzenia migrantów, głównie w Afryce, oraz inwestycji w ich infrastrukturę. Przyznał, że między nim a kanclerz Merkel nie ma zgody co do metod ich finansowania, zwłaszcza proponowanych przez Rzym obligacji Unia-Afryka. Renzi zauważył, że okazją do dalszych rozmów na temat strategii dla Afryki będzie czerwcowy szczyt UE. (pap)

Fot. PAP/EPA

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Anna
2016-05-07 21:00:19
Zawrzyjmy układ z unią. Oni wezmą tych uchodźców, których nam chcą dać, a wydalą do Polski Polaków, którzy tam przyjechali. Teraz na pewno chętnie wrócą, tylko powinno być jasno powiedziane - jeden Polak za jednego uchodźcę. No i Polska powinna decydować, który Polak, bo sporo tam wyjechało przestępców. Oni mogą zostać. Weźmy tylko tych najlepiej wykształconych - lekarzy i oczywiście informatyków. Powinni otrzymać bilet wyjazdowy z Unii z nakazem pracy i mieszkania w Polsce. I sprawa rozwiązana.
punia
2016-05-07 19:03:57
Macie się zamknąć i słuchać. Nikt was o zgodę nie prosił, zwłaszcza PO-waloną. I nie walić mi tutaj łyżeczką w kaszkę mannę, bo bryzga. A w ogóle kto wam udzielił głos?
Benek
2016-05-07 10:16:26
Nie wiem o co tyle hałasu. Weźmy wszystkich zaplanowanych, a nawet poprośmy o więcej. Wypełnijmy umowę. Przecież oni i tak uciekną. Tylu Polaków stąd zwiało i ani myśli wracać, że ich tym bardziej nie sposób będzie zatrzymać. Niby co tych uchodźców tu zatrzyma? Niemiło tu, same wykrzywione z nienawiści gęby, socjal nie za bardzo w porównaniu z Niemcami. Zwieją przy pierwszej okazji, tak jak ci chrześcijanie z Syrii, których przyjęliśmy, a oni wiali aż się kurzyło.
Nadzieja
2016-05-06 18:24:25
Mam nadzieję , że w Tworkach znajdzie się jedno wolne miejsce.
ted
2016-05-06 12:27:36
Wypowiada się NRDowska komsomołka , sprawczyni całego zamieszania która teraz chce koszty swojej głupoty przerzucić na inne kraje !! Pani Merkel potrzebna jest od zaraz specjalistyczna pomoc psychiatryczna bo ta kobieta nie ma dobrze poukładane pod sufitem !!
Cynizm
2016-05-06 08:16:32
Skoro nie kara, to nagroda?
Pytanie do Pani Merkel...
2016-05-05 23:34:10
A moze najlepiej i najtaniej bedzie.... jak zamienimy sie i to jak najszybciej calymi Kontynentami, tzn. My do Afryki... a Oni z Afryki i juz !!
Propozycja o wydrukowanie...
2016-05-05 23:10:06
A wogole, to co mowi tak Konwencja Genewska jak i inne Dokumenty na temat tego... Kogo i na jakich warunkach... powinno uznac sie za - Uchodzce ?
Czas najwyzszy podjac Meska ( a nie Merkel-ska... ) Decyzje,
2016-05-05 23:02:52
PO 1-sze: Afryka jest TAK WIELKA ze maja gdzie... nawet PO IS-lamsku w kolko sobie tam wedrowac ! PO 2-gie: nikt Ich do Europy bez Wizy nie zapraszal i nie zaprasza, tylko Sami pchaja sie tu jak - swinia w kapuste ! PO 3-ie: jak jest pilnowana ta Unijna granica we Wloszech, Grecji czy na Cyprze... skoro setkami tysiecy latwo sie tam przedostaja ? A wiec jak Wlochy, Grecja czy Cypr tych Unijnich granic nie dopilnowaly nalezycie, to niech sie teraz SAMI REBIA... i Nam tak w Polsce jak i w pozostalej czesci Europy Wschodniej nie zawracaja tymi Multi-Kulti - D..Y !! A jak to NIE POMOZE, to Litwa, Lotwa, Estonia, Polska i dalej w dol... powinny zaczac pilnowac Unijnej Granicy w takim samym stylu jak: Wlochy, Grecja i Cypr i wtedy dopiero ZOBACZYMY...co Pani Merkel na to wszystko PO-wie czy od-PO-wie...???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA