wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Na Luzie > Kraina Świateł na Gubałówce

Kraina Świateł na Gubałówce [FILM]

Kraina Świateł na Gubałówce
Data publikacji: 2018-11-18 23:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-20 17:19
Wywietleń: 1628 362122

Wznosząca się nad centrum Zakopanego Gubałówka po raz drugi przeobraziła się w magiczną Krainę Światła, pełną iluminowanych rzeźb nawiązujących do podhalańskiej przyrody i tradycji. Z okazji 80-lecia kolei na Gubałówkę, teren wokół głównej stacji rozświetla od niedzieli (18 listopada) aż 250 tys. LED-owych żarówek, które po zmroku tworzą bajkową scenerię.

Na Gubałówce na turystów czekają wyjątkowe rzeźby świetlne, inspirowane m.in.  podhalańskim folklorem. Po wyjściu z budynku górnej stacji kolei PKL „witackę” zapewnia gazda i gaździna w tradycyjnych strojach zachwycających mnóstwem szczegółów – od czerwonych korali na szyi góralki, aż po zdobne parzenice i góralską cuchę.

Film: PKL

Na Gubałówce spotkamy ulubione dekoracje z ubiegłorocznej odsłony wydarzenia,np. białego misia z Krupówek, ale pojawili się także zupełnie nowi bohaterowie.

- Świetlne iluminacje nadają świątecznego charakteru wielu miastom w Polsce, ale dzięki Krainie Światła na Gubałówce poczuć można nie tylko zbliżające się Boże Narodzenie, ale dodatkowo prawdziwie zakopiański klimat. Tej zimy rozbudowaliśmy wystawę o nowe atrakcje, tym razem inspirowane głównie tatrzańską przyrodą - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu Polskich Kolei Linowych.

Na zwiedzających czekają m.in. świetlne figury kozic, lisów, świstaków i jelenia rodzina: samiec dumnie noszący na porożu choinkowe bombki oraz ubrana w świąteczną girlandę łania z dwoma młodymi.

Ramy dla rozmieszczonych w przestrzeni rzeźb stanowią iluminowane zarysy ośnieżonych wierzchołków Tatr, a także dekoracyjne płatki śniegu zdobiące elewację budynku stacji.

Tegoroczna Kraina Światła jest wyjątkowa, bo to najważniejszy i najjaśniejszy punkt obchodów 80-lecia powstania kolei PKL na Gubałówkę. Pierwszy przejazd koleją linowo - terenową odbył się tu 20 grudnia 1938 r. Wtedy to na szczyt regularnie jeździły dwa wagoniki poruszające się po jednym torze z mijanką mniej więcej w połowie drogi. Trasę długości 1338 m pokonywały w ok. pięć minut. Pomysłodawcą i inicjatorem budowy kolei był inż. Aleksander Bobkowski – ówczesny wiceminister komunikacji, który wcześniej doprowadził do otwarcia pierwszej kolei górskiej – na Kasprowy Wierch i linowo - terenowej – na Górę Parkową.

W 2001 r. Polskie Koleje Linowe przeprowadziły gruntowną modernizację kolei połączoną z całkowitą wymianą starej technologii na nowoczesną z automatycznym sterowaniem. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2001 r. w trasę wyruszyły nowe, komfortowe wagoniki z przeszklonym dachem. Ich zdolność przewozowa wzrosła do 2000 osób na godzinę, a podróż skrócono do 3 minut.

Kraina Światła na Gubałówce zaprasza gości codziennie od godz. 16, aż do końca lutego. Godziny ostatniej jazdy kolei znaleźć można na www.pkl.pl

Iluminacje zaprojektowała i wykonała firma Multidekor, znana m.in. z Królewskiego Ogrodu Światła przy pałacu w warszawskim Wilanowie.

(g)

Fot. PKL

Kraina Świateł na Gubałówce Kraina Świateł na Gubałówce

Komentarze

Gubałówka
Ale nie chodzi o szczecińską...
2018-11-19 07:03:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie