Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

„Dziki Zachód” za kierownicą

Data publikacji: 04 maja 2016 r. 19:54
Ostatnia aktualizacja: 07 maja 2016 r. 22:38
„Dziki Zachód” za kierownicą
 

Zachowanie włoskiej młodzieży za kierownicą budzi grozę - tak media podsumowują rezultaty sondażu wśród posiadaczy praw jazdy, którzy mają do 21 lat. Wielu prowadzi auto nie rozstając się ze smartfonem, a jazda mija im często na robieniu tzw. selfie.

- Sondaż wskazuje, że mamy bezpieczniejsze samochody i więcej kontroli drogowych, ale jednocześnie coraz więcej wypadków jest spowodowanych przez sms-y i selfie - stwierdziła koordynatorka sondażu Michela Crisci.

Agencja Ansa ocenia wręcz, że to, co dzieje się na włoskich drogach i ulicach z powodu takiego zachowania, to "Dziki Zachód". Sytuację pogarsza zaś brak doświadczenia. Co piąty młody kierowca nie zapina pasów, a większość (52 proc.) nie zwraca uwagi pasażerom, gdy tego nie robią. Również 20 proc. rozmawia przez telefon bez urządzenia głośnomówiącego, zaś co trzeci regularnie spogląda na ekran smartfona, by sprawdzić czy ma nową wiadomość. Gdy taka przychodzi, 30 proc. osób przyznaje, że odwraca uwagę od jazdy, by przeczytać informację. Jedna czwarta wysyła odpowiedź. Jedna trzecia przyznaje, że robi sobie selfie za kierownicą - zarówno stojąc na światłach, jak i w czasie jazdy.

Uważna jazda i koncentracja nie są więc na pierwszym miejscu dla dużej części młodych użytkowników dróg. Co więcej... ponad 10 proc. najmłodszych kierowców spowodowało w ciągu minionego roku wypadek samochodowy. Bardzo niepokojące są też wyniki sondażu dotyczące alkoholu i substancji odurzających. 19 proc. siada za kierownicą po wypiciu alkoholu, w tym 6 proc. robi to często. Taki sam odsetek regularnie rusza w drogę po zażyciu narkotyków. W prawie połowie przypadków są to tzw. ciężkie narkotyki. (pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bełkot
2016-05-07 22:35:00
Zobaczmy jak jest w Szczecinie... Rowerzyści mają gdzieś wspaniałe nowe drogi rowerowe! piesi biegają jak biegali po nie równych chodnikach za komunikacją miejską i tylko miejsc parkingowych ubywa . co do rozmowy w Szczecinie każdy kierowca obojętnie czego rozmawia zawsze i wszędzie np,kierowca komunikacji miejskiej,taxi ,rowerzyści ,kierowcy,pisi i co zrobimy z takim ważnym problemem cywilizacyjnym ? ps. wystarczy stanąć na Bramie portowej 15 min i zobaczymy wszystkie te zjawiska, polecam.
Kierowcy
2016-05-05 08:33:10
Widać, że Europa wykańcza się również w taki sposób...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA