Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek, prezentujący szlak drogowy Via Carpatia, który będzie przebiegał z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.
Na znaczku symbolicznie przedstawiono nie tylko sam szlak samochodowy, ale także fragment Zamku w Łańcucie – miejsce podpisania Deklaracji Łańcuckiej, która zainicjowała budowę Via Carpartii. Autorem projektu znaczka jest J. Konarzewski. Znaczek został wydany jako obiegowy w nakładzie 10 mln egzemplarzy.
- Via Carpatia to projekt, który odgrywa niezwykle istotną rolę z punktu widzenia interesów gospodarczych naszego kraju. Ten transeuropejski korytarz transportowy stanie się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe dziewięciu państw: Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, a także Turcji i Ukrainy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystej prezentacji znaczka.
Idea utworzenia szlaku została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Po dziesięciu latach, 3 marca 2016 r., w Warszawie, z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, odbyła się międzynarodowa konferencja w sprawie rozszerzenia projektu Via Carpatia. Podpisano wtedy Deklarację Łańcut II, a do projektu przystąpiły dwa kraje: Turcja i Ukraina.
Ostateczny termin powstania całego polskiego odcinka Via Carpatia to 2025 rok. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako priorytet inwestycyjny. W Polsce szlak będzie miał długość ponad 700 km i przebiegał będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu S19, która będzie częścią trasy Via Carpatia, będzie miała docelowo ok. 170 km.
(g)
Fot. PP