sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym

Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym

Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym
Data publikacji: 2018-07-30 22:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:28
Wywietleń: 2415 340950

Poczta Polska wprowadziła 30 lipca do obiegu nowy znaczek serii „Polskie produkty regionalne”. Walor o wartości 6 zł przedstawia kiełbasę lisiecką.

Kolejny znaczek serii „Polskie produkty regionalne” promuje wyjątkowość i różnorodność naszych produktów spożywczych. Tym razem tematem emisji jest kiełbasa lisiecka. Europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz rysunki przypraw i mięsa nawiązują do oryginalnej receptury tego wyrobu. Znaczek okazjonalny został wydany w nakładzie 135 tys. egzemplarzy. Zaprojektowała go Agnieszka Sancewicz. W tej serii ukazały się: rogal świętomarciński, miód kurpiowski, ser koryciński, truskawka kaszubska i jabłko łąckie.

Kiełbasa lisiecka wywodzi się od kiełbasy krakowskiej, a pod własną nazwą znana jest od lat 30. XX wieku. W 2005 roku została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w 2010 r. ten małopolski produkt został wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Produkowana jest z najlepszych gatunków mięs, większość jej składu stanowi szynka wieprzowa, a jedyne przyprawy użyte do produkcji to sól peklująca, świeży czosnek i biały pieprz mielony. Znakiem tym może być opatrzona jedynie kiełbasa wyprodukowana według tradycyjnej, skodyfikowanej receptury w granicach gmin Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim.

Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) – jest to europejski znak przyznawany produktom regionalnym o wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca, w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z nim. Do tej pory oznaczeniem ChOG wyróżniono w Polsce 19 produktów, m.in.: miód kurpiowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, truskawka kaszubska, andruty kaliskie, cebularz lubelski, chleb prądnicki, fasola korczyńska, jabłka grójeckie, jabłka łąckie.

(g)

Fot. PP

 

 

Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym Kiełbasa lisiecka na znaczku pocztowym

Komentarze

U...U...U...
To juz i nawet Czosnek na znaczkach !!
2018-07-31 00:58:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie