środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Na Luzie > „Don Kichot” – książka, którą można znaleźć w największej liczbie bibliotek

„Don Kichot” – książka, którą można znaleźć w największej liczbie bibliotek

„Don Kichot” – książka, którą można znaleźć w największej liczbie bibliotek
Data publikacji: 2019-04-07 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 11:21
Wywietleń: 1028 381239

"Don Kichot", "Alicja w krainie czarów", "Przygody Tomka Sawyera" – to książki dostępne w największej liczbie bibliotek na świecie – wynika z raportu opublikowanego przez OCLC – organizację, gromadzącą informacje o bibliotekach.

OCLC – Online Computer Library Center, międzynarodowa organizacja nonprofit o charakterze badawczym i usługowym w zakresie bibliotekarstwa cyfrowego, opublikowała ranking 100 najpopularniejszych powieści, które można znaleźć na półkach bibliotek na całym świecie. Jest to w gruncie rzeczy lista książek, które najłatwiej znaleźć w bibliotekach, co może, ale nie musi przekładać się na czytelnicze wybory.

Zestawienie powstało w oparciu o dane z WorldCat – katalogu centralnego łączącego informacje o zbiorach ponad 18 tys. bibliotek z całego świata, które są uczestnikami serwisu internetowego Online Computer Library Center.

– Biblioteki dostarczają informacji o długofalowych trendach wydawniczych. Oczywiście, najwięcej na tej liście jest klasyki powieści, wznawianej przez wiele lat przez najrozmaitsze wydawnictwa – podkreślił Skip Prichard, prezes OCLC.

Najpopularniejszą, dostępną w największej liczbie bibliotek książką okazała się powieść Miguela Cervantesa "Don Kichot". Na kolejnych miejscach uplasowała się klasyka literatury dla dzieci: "Alicja w krainie czarów" Lewisa Carrolla, "Przygody Hucka" oraz "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Wyspa skarbów" Roberta Stevensona. Na szóstym miejscu jest "Duma i uprzedzenie" Jane Austin, na kolejnych - "Wichrowe wzgórza" Emily Bronte, "Dziwne losy Jane Eire" Charlotte Bronte oraz "Moby Dick" Hermana Melville'a. Pierwszą dziesiątkę zamyka "Szkarłatna litera" Nathaniela Hawthorne’a.

Polskim akcentem w międzynarodowym rankingu jest powieść Josepha Conrada "Lord Jim", która znalazła się na 65. miejscu wśród setki najpopularniejszych książek w bibliotekach na świecie.

Pełen ranking znajduje się na stronie internetowej OCLC.

(pap) 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Pikoko
Jest jeszcze mnóstwo ksiąg do spalenia...;(
2019-04-07 21:58:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie