środa, 20 stycznia 2021r.

„Don Kichot” – książka, którą można znaleźć w największej liczbie bibliotek

Data publikacji: 2019-04-07 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 11:21
„Don Kichot” – książka, którą można znaleźć w największej liczbie bibliotek
 

"Don Kichot", "Alicja w krainie czarów", "Przygody Tomka Sawyera" – to książki dostępne w największej liczbie bibliotek na świecie – wynika z raportu opublikowanego przez OCLC – organizację, gromadzącą informacje o bibliotekach.

OCLC – Online Computer Library Center, międzynarodowa organizacja nonprofit o charakterze badawczym i usługowym w zakresie bibliotekarstwa cyfrowego, opublikowała ranking 100 najpopularniejszych powieści, które można znaleźć na półkach bibliotek na całym świecie. Jest to w gruncie rzeczy lista książek, które najłatwiej znaleźć w bibliotekach, co może, ale nie musi przekładać się na czytelnicze wybory.

Zestawienie powstało w oparciu o dane z WorldCat – katalogu centralnego łączącego informacje o zbiorach ponad 18 tys. bibliotek z całego świata, które są uczestnikami serwisu internetowego Online Computer Library Center.

– Biblioteki dostarczają informacji o długofalowych trendach wydawniczych. Oczywiście, najwięcej na tej liście jest klasyki powieści, wznawianej przez wiele lat przez najrozmaitsze wydawnictwa – podkreślił Skip Prichard, prezes OCLC.

Najpopularniejszą, dostępną w największej liczbie bibliotek książką okazała się powieść Miguela Cervantesa "Don Kichot". Na kolejnych miejscach uplasowała się klasyka literatury dla dzieci: "Alicja w krainie czarów" Lewisa Carrolla, "Przygody Hucka" oraz "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Wyspa skarbów" Roberta Stevensona. Na szóstym miejscu jest "Duma i uprzedzenie" Jane Austin, na kolejnych - "Wichrowe wzgórza" Emily Bronte, "Dziwne losy Jane Eire" Charlotte Bronte oraz "Moby Dick" Hermana Melville'a. Pierwszą dziesiątkę zamyka "Szkarłatna litera" Nathaniela Hawthorne’a.

Polskim akcentem w międzynarodowym rankingu jest powieść Josepha Conrada "Lord Jim", która znalazła się na 65. miejscu wśród setki najpopularniejszych książek w bibliotekach na świecie.

Pełen ranking znajduje się na stronie internetowej OCLC.

(pap) 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Pikoko
2019-04-07 21:58:54
Jest jeszcze mnóstwo ksiąg do spalenia...;(

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ