Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Co nie pomaga na kaca?

Data publikacji: 2015-09-02 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-24 12:25
Co nie pomaga na kaca?
 

Zjedzenie tłustej potrawy czy wypicie nawet dużej ilości wody nie pomoże w złagodzeniu kaca - wynika z najnowszych badań holenderskich i kanadyjskich naukowców. Póki co jedyny skuteczny sposób na uniknięcie "syndromu dnia następnego" to... pić mniej.

Międzynarodowy zespół uczonych zbadał nawyki studentów związane z piciem alkoholu, żeby sprawdzić, czy istnieje sposób na zredukowanie kaca oraz czy istnieją ludzie z naturalną odpornością na tę nieprzyjemną dolegliwość. 54 proc. spośród 826 przebadanych studentów z Holandii po wypiciu alkoholu ratowało się tłustym jedzeniem lub solidnym śniadaniem. Ponad dwie trzecie starało się alkohol popijać wodą, a ponad połowa piła wodę przed pójściem spać po zakrapianym wieczorze. Okazało się, że nie dało się stwierdzić znaczącej różnicy w natężeniu kaca.

Naukowcy przeprowadzili też rozmowy z 789 studentami z Kanady, prosząc ich o opisanie siły doznanego kaca. Odkryto, że ci, którzy go uniknęli, zwyczajnie "wypili zbyt mało". Wśród tych, którzy wypili dużo, prawie każdy miał kaca.

- Zależność jest prosta: im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kaca. Picie wody pomaga może na pragnienie, ale nie uratuje cię od rozbicia, bólu głowy i mdłości - wyjaśnia szef zespołu badawczego Joris Vester. Podkreślił, że w pokonaniu kaca przeszkadza głównie fakt, że wciąż nie wiadomo, dlaczego on w ogóle powstaje. Badania pokazały, że chodzi nie tylko o odwodnienie. Swój udział ma tu system immunologiczny, którego mechanizmu jeszcze nie rozgryziono.

(pap)

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prostactwo
2015-09-03 08:14:41
Picie i palenie to domena ludzi prostych, więc nie ma się czym przejmować.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ