Czwartek, 02 maja 2024 r. 
REKLAMA

Chcą przerabiać odchody krów na paliwo do rakiet kosmicznych

Data publikacji: 03 października 2023 r. 23:19
Ostatnia aktualizacja: 04 października 2023 r. 00:00
Chcą przerabiać odchody krów na paliwo do rakiet kosmicznych
Fot. PAP/EPA/JIJI PRESS  

Japońska firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania odchodów krów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakietowe – podała w poniedziałek agencja Kyodo, oceniając, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.

Firma Air Water ogłosiła, że jesienią rozpocznie próby, w ramach których wytworzone przez nią paliwo ma się znaleźć w rakiecie zbudowanej przez japoński startup Interstellar Technologies.

„Chcemy wysłać rakietę w górę, używając energii neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział przedstawiciel Air Water.

Firma produkuje ciekły biometan na japońskiej wyspie Hokkaido już od 2021 roku. Gaz powstały w wyniku przetworzenia krowich odchodów z hodowli bydła jest transportowany do fabryki, gdzie wyodrębniony z niego metan jest chłodzony i skraplany.

Kyodo podkreśla, że do napędzania rakiet kosmicznych potrzebny jest ciekły metan o wysokim stopniu czystości, który najczęściej produkowany jest ze skroplonego gazu ziemnego. Japońska firma pracuje nad tym, by paliwo o zbliżonej jakości wyprodukować z odpadów.

Interstellar Technologies ma natomiast przeprowadzić testy, by sprawdzić, czy wytworzone w ten sposób paliwo będzie odpowiednie do napędzania rakiet. Firma planuje użycie go w rakiecie „Zero”, która ma przenosić małego satelitę.

Naukowcy i rolnicy od lat poszukują zastosowań dla odpadów z hodowli bydła, z których słynie wyspa Hokkaido. Dziennik "Asahi Shimbun" informował w 2019 roku, że na wyspie działało wówczas ponad 70 elektrowni na biometan, które jednak były w stanie spożytkować tylko ułamek powstających tam nieczystości. Budowę kolejnych elektrowni utrudniały natomiast ograniczenia związane z przesyłem prądu liniami elektroenergetycznymi. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja dobrze
2023-10-06 16:23:02
pierdzę po czosnku! Już w Australii zakładano worki krowom, aby "pierdgazy" wyłapywać. Australijczycy od tego "wielkopomnego" pomysłu nie wysłali nic w kosmos. Nieudacznicy, którzy mają za dużo biometanu? Od przybytku głowa boli!
Konstanty
2023-10-06 03:42:58
Dziennikarze powinni więcej pisać o rozwoju odnawialnych źródeł energii. To nasza przyszłość, biorąc pod uwagę konieczność wycofywania się z węgla by zapobiec katastrofie klimatycznej. Szczególnie w naszym województwie OZE mają się czym pochwalić. W Polsce zaczynają powstawać biogazownie i biometanownie. A czy w naszym regionie są takie instalacje?
Zielona Siła
2023-10-04 11:33:46
Gdyby szczecińscy inżynierowie potrafili przerobić psie kupy zalegające w mieście na paliwo kosmiczne to stalibyśmy się potentatem w dostawach paliwa rakietowego. Był taki cesarz rzymski który wycisnął pieniądze z moczu i powstało przysłowie pecunia non olet. Gdzie znajdziemy takich inżynierów? Może się ci z deweloperki i od tramwajów odezwą
@do Bezsens
2023-10-04 09:05:06
Może zdążą, w końcu metan powstaje w biogazowniach od dekad tylko dalej pozostaje bezsens inwestowania w technologię skazaną na zdelegalizowanie.
do Bezsens
2023-10-04 02:06:44
- brak logiki u "Bezsensa". Piszesz; "Przecież niedługo hodowla bydła będzie niemożliwa" i nie kumasz;" jesienią rozpocznie próby, w ramach których wytworzone przez nią paliwo ma się znaleźć w rakiecie zbudowanej przez japoński startup"... Ci "Japce" chcą zdążyć zanim "hodowla bydła będzie niemożliwa".
Bezsens
2023-10-03 23:46:52
Przecież niedługo hodowla bydła będzie niemożliwa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA