poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Koronawirus > Sondaż: Chętnych na szczepionkę przeciw koronawirusowi tyle samo, co niechętnych

Sondaż: Chętnych na szczepionkę przeciw koronawirusowi tyle samo, co niechętnych

Sondaż: Chętnych na szczepionkę przeciw koronawirusowi tyle samo, co niechętnych
Data publikacji: 2020-10-18 08:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21 11:28
Wywietleń: 926 478380

Odsetek Polaków zamierzających zaszczepić się przeciw koronawirusowi jest taki sam, jak niechętnych szczepionce – wynika z opublikowanego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

W badaniu respondenci byli pytani o obawy przed zarażeniem się koronawirusem. Ponad połowa badanych stwierdziła wówczas, że obawia się zarażenia, podczas gdy prawie 40 proc. odparło, że nie.

Jednocześnie okazało się, że odsetek Polaków gotowych na zastrzyk chroniący przed patogenem jest taki sam, jak niechętnych szczepionce.

30,7 proc. respondentów zadeklarowało, że zdecydowanie nie zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi, a 15,5 proc. raczej się nie zaszczepi. Z kolei 23,1 proc. badanych wskazało, że zdecydowanie się zaszczepi, a 23 proc. raczej się zaszczepi. 7,7 proc. badanych jeszcze nie wie, jaką decyzję podejmie, gdy szczepionka będzie już dostępna.

- Taki wynik należy uznać za porażkę nas wszystkich, którzy starają się informować o szczepieniach – nie tylko lekarzy, ale też systemu edukacji i różnych służb – mówi w "DGP" dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Lekarz zaznacza jednak, że pewna doza sceptycyzmu wśród respondentów jest zrozumiała, ponieważ mowa o preparacie, który jeszcze nie został dopuszczony do użytku. "Niemniej jednak, gdyby dotyczyło to szczepionek już obecnych na rynku, byłbym załamany" – dodaje Jaroszewicz.

Respondenci byli także pytani o stosunek do pomysłu, aby szczepienie przeciw koronawirusowi było obowiązkowe.

- W tym wypadku jednak nasi respondenci powiedzieli dość stanowcze "nie" - 60 proc. z nich uznało, że zastrzyk nie powinien być przymusowy, wobec 30 proc., którzy uważają odwrotnie. Wyniki te okazują się zgodne z linią rządowego planu szczepień na wirusa, który nie przewiduje, żeby przyjęcie preparatu było obowiązkowe nawet dla osób w grupie wysokiego ryzyka – podaje "DGP".

Sondaż został wykonany w dniach 2-3 października na próbie tysiąca osób metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego.

(PAP)

Fot. pixabay.com

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

Komentarze

byłem w Sztuću
Najpierw, na próbę, niech się rząd skupi na szczepionkach p/ grypie, bo podobnie jak słynny płyn Orlenu, są tylko w mediach. A bajdurzenie o innych "planach" odłóżmy na później.
2020-10-20 11:53:59
Do drka hab.
1. Jak zaczniecie brak odpowiedzialności za potencjalne powikłania, które mogą pojawić nawet do 3 tygodnie po szczepieniu to może tak (dla szczepienia). 2. Niech szczepionki (pomijam skojarzone, ktore powinno wysłać się "w kosmos") podlegają takim samym rygorystycznym badaniom jak tabletki to tez będzie większa zgoda na szczepienia.
2020-10-18 11:06:32

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie