poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Koronawirus > Rzecznik MZ: Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19

Rzecznik MZ: Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19

Rzecznik MZ: Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19
Data publikacji: 2020-09-13 20:45
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-23 11:57
Wywietleń: 941 474740

Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.

Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz był pytany, czy doniesienia z Wielkiej Brytanii o wstrzymaniu badań nad szczepionką przeciw COVID-19 (po tym, jak u jednej z osób uczestniczącej w testach wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego) opóźnią jej pojawienie się na rynku i czy jest to jedyna szczepionka, której zakup rozpatrujemy. Rzecznik resortu zapewnił, że szczepionka przeciwko COVID-19 na pewno zostanie przez Polskę kupiona.

Zarezerwowane szczepionki

– Przypomnę, że Komisja Europejska zawarła pierwszą umowę, faktycznie z koncernem brytyjsko-szwedzkim na dostawy tej szczepionki. Ona jest w tej chwili na etapie badań klinicznych. Chwilowo te badania w zakresie tej jednej szczepionki zostały wstrzymane z uwagi na schorzenie jednego z pacjentów. Teraz jest identyfikacja, czy to schorzenie ma związek z zaszczepieniem na COVID-19, czy nie. Ale już są deklaracje, że te badania będą kontynuowane. Są też wypowiedzi ekspertów, że ten koncern jest najbardziej zaawansowany w tworzeniu nowej szczepionki – zauważył Andrusiewicz.

Wskazał, że KE zarezerwowała 300 mln szczepionek z możliwością dokupienia.

– Każdy kraj UE jest ujęty w tym zakupie. I te szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy poszczególne państwa proporcjonalnie do liczby ludności, z możliwością dokupienia – podkreślił.

Unia negocjuje

Dodał, że podpisanie umowy z brytyjsko-szwedzkim koncernem nie zamyka rozmów z innymi producentami.

– Unia negocjuje przynajmniej z czterema innymi koncernami zakup szczepionek, więc na pewno te szczepionki pojawią się w Polsce – stwierdził. Przekazał też, że przedstawiciel Polski jest jednym z siedmiu, którzy działają w zespole ds. zakupu szczepionki na poziomie UE.

– Więc nasz wpływ na negocjacje i zakup szczepionki jest bardzo duży. Na pewno szczepionka będzie dostosowana do skali populacji, ale już dziś widzimy, że nie wszyscy deklarują chęć zaszczepienia. My do tego namawiamy – zaznaczył.

Na pytanie o możliwy zakup przez Polskę amerykańskiej szczepionki, Andrusiewicz wyjaśnił, że już przy rozpoczęciu nad nią prac odbyły się rozmowy dwustronne między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

– Padła deklaracja o dostępie Polski do szczepionek amerykańskich, jeśli będzie taka potrzeba – zapewnił.

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

Komentarze

czekam...
Trudno mi uwierzyć w te obietnice. Ten sam rząd namawia do szczepienia przeciw grypie, a szczepionek Vaxigrip (zalecanych) nigdzie nie ma. Przychodnie informują, że będą limitowane...
2020-09-23 11:05:14
Szumowski
Ja mam szczypionki, niedrogo sprzedam, w pakiecie z maseczkami i respiratorami. Proszę Kontaktowawać się po moim powrocie z wczasow z hiszpanii.
2020-09-16 17:09:22
jak długo mamy jeszcze czekać
obiecujecie te szczepionki już chyba od pół roku
2020-09-16 12:20:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie