poniedziałek, 30 listopada 2020r.

Zaawansowana szczepionka na COVID-19 dopiero na wiosnę

Data publikacji: 2020-10-05 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-12 18:19
Zaawansowana szczepionka na COVID-19 dopiero na wiosnę
 

Amerykańska firma Moderna, będąca dotąd w czołówce wyścigu o opracowanie szczepionki na koronawirusa, zapowiedziała, że szczepionka nie będzie dostępna przed końcem roku, a masowa dystrybucja zacznie się najwcześniej na wiosnę - donosi "Financial Times".

Jak stwierdził cytowany przez "FT" szef firmy Stephane Bancel, Moderna zamierza złożyć wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie szczepionki na COVID-19 do masowej dystrybucji nie wcześniej niż pod koniec stycznia. Jeśli termin ten zostałby dotrzymany, decyzja w tej sprawie byłaby spodziewana na przełomie I i II kwartału.

Wcześniej udostępnienie szczepionki na koronawirusa jeszcze w październiku zapowiadał prezydent USA Donald Trump. Podczas wtorkowej debaty prezydenckiej Trump stwierdził tymczasem, że jest to kwestia zaledwie tygodni.

Potencjalna szczepionka testowana przez Modernę była - obok tej stworzonej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca - pierwszym zachodnim prototypem, który wszedł w III fazę badań klinicznych z udziałem dziesiątków tysięcy pacjentów. Badania nad szczepionką z Oksfordu zostały wstrzymane ze względu na wystąpienie poważnej choroby u jednego z uczestników.

Obecnie w III fazie badań - obok szczepionek trzech chińskich firm farmaceutycznych oraz rosyjskiego Instytutu Gamalei - są cztery inne zachodnie prototypy. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się testy szczepionki koncernu Johnson&Johnson, która - w przeciwieństwie do zdecydowanej większości - ma wymagać podania tylko jednej dawki, co może przyspieszyć proces.

(PAP)

Fot. Pixabay.com

Komentarze

Baju
2020-10-12 18:11:13
BAJU-BAJU bedziesz w raju!!! Oni szukaja Mikroskopu bo ostatnio przekazali wszystkie - dla Chinczykow ktorzy NIE mogli znalesc COVIDA w swoich "mikroskopach" ~~~~PS. a kiedys MODERMA sprzedawala buty - to co teraz chodzi na bosaka?
gg
2020-10-05 12:32:47
Naprawdę to jest coś o czym trzeba trąbić jak porąbani co chwilę? Na przemian zachorowania/szczepionka/obostrzenia naprawdę nie ma już o czym pisać? Czy wam płacą odgórnie za sianie paniki i strachu na okrągło? To się niedługo zacznie robić śmieszne i samo zjadać swój ogon.
Dopiero na Wiosne
2020-10-05 11:30:08
Tylko ktorego roku...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ