poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Koronawirus > Przyłbice i maski z zaworami słabo zatrzymują koronawirusa

Przyłbice i maski z zaworami słabo zatrzymują koronawirusa [FILM]

Przyłbice i maski z zaworami słabo zatrzymują koronawirusa
Data publikacji: 2020-09-07 06:28
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-10 22:43
Wywietleń: 2012 473197

Naukowcy zarejestrowali rozprzestrzenianie się wyrzucanych z ust kropelek śliny, kiedy na ich drodze stają przyłbice i maski z zaworami, takie jak N95. Wykazali, że znaczna część aerozolu z kroplami wydostaje się, np. podczas kichnięcia, wokół zasłony czy przez zaworek w masce N95. Zalecają noszenie masek materiałowych.

Zespół z Florida Atlantic University na łamach pisma „Physics of Fluids” opisał eksperyment, w którym z pomocą manekina, laserów i kamery zarejestrowano rozprzestrzenianie się mgiełki kropelek wyrzucanych z jamy ustnej przy zastosowaniu dwóch rodzajów zasłon: przyłbicy i maseczki N95 (maska przeciwpyłowa, antysmogowa).

Czy przyłbica chroni przed zakażeniem?

Okazało się, że przyłbica zatrzymuje pierwotny strumień z kropelkami, ale potem z łatwością rozchodzą się one wokół przedniej szyby.

- W naszym ostatnim badaniu byliśmy w stanie zaobserwować, że przyłbice mogą zablokować pierwotny, skierowany do przodu ruch wydychanego strumienia, jednak uwolniony z nim aerozol z kroplami jest w stanie stosunkowo łatwo przedostać się wokół zasłony - wyjaśnia współautor eksperymentu prof. Manhar Dhanak. - Z czasem kropelki te mogą rozprzestrzenić się na dużym obszarze zarówno na boki jak i w przód, choć ze spadającym stężeniem - dodaje badacz.

Znaczna część kropel przedostaje się także przez zaworek w masce N95, który służy właśnie do odprowadzania wydychanego powietrza. - Przyłbice mają duże otwarte przestrzenie na dole i po bokach, a maski z otworem do oddychania mają jednostronny zawór, który zatrzymuje wdychane powietrze, ale wypuszcza wydychane. Wdychane powietrze jest filtrowane przez materiał maski, ale wydychane wylatuje bez filtracji - komentuje kierujący badaniami prof. Siddhartha Verma.

Maseczki z zaworem nie wystarczą

Naukowcy odradzają więc korzystanie jedynie z takich zabezpieczeń.

- Pojawił się rosnący na sile trend, który polega na zastępowaniu zwykłych lub chirurgicznych maseczek materiałowych przezroczystymi, plastikowymi osłonami twarzy lub na używaniu maseczek wyposażonych w zawór do wydychania powietrza. Jest to spowodowane głównie większym komfortem, jaki oferują w porównaniu do zwykłych masek - zwraca uwagę prof. Verma.

Naukowcy twierdzą, że lepszą ochronę dają maseczki materiałowe, ale muszą być dobrej jakości. Mogą się bowiem mocno różnić między sobą, mimo, że wyglądają podobnie.

(PAP)

Fot. Artur Bakaj (arch.)

Komentarze

k....k12
Pewna grupa ludzi przejęła światowy rynek fizeliny, tego sztucznego guana z którego robi się jednorazowe, medyczne różne takie w tym maski i dlatego pier....ą androny o nieskuteczności przyłblic, żeby tylko od nich kupować kagańce i dawać zarabiać na wieki wieków, bo maseczki mają w zasadzie pozostać na zawsze dla wszystkich. Nawet jak ktoś nie kicha, nie ma kataru, temperatury, to on jest bezobjawowy i zaraża nawet jak nosi przyłbicę. A ciekawe czy cząsteczki tego fizelinowego badziewia nie osiadają na płucach w trakcie oddychania, co przecież jest możliwe, ale prof Kundel Bury z Instytutu Głupich Kroków w Honolulu na Hułaje tego nie potwierdza. Biedne dzieci w szkołach duszące się wiele godzin w tych szmatach, co z ich niedotlenionymi mózgami? Tępe lemingi posyłają swoje potomstwo na zatracenie, ale powiedz takiemu, że jest dymany w każdy otwór, to ci oczy wydrapie, to niemożliwe, przecież jego nikt by nie oszukiwał. I tak krok za krokiem bandyci zawłaszczają cudze życie pod pretekstem, że każdy dla każdego jest zagrożeniem
2020-09-10 22:38:21
Mam pomysl
Plastikowe worek na śmieci na łeb u szyi zwiazac sznureczkami i można ruszać w świąd nikogo nie zarażając i nie narażając. Bardzo proszę tych największych wyznawców koronasciemy aby skorzystali z tego niezawodnego patentu. Pozdrawiam umysłowo sprawnych inaczej.
2020-09-07 12:58:49
urojenia paranoidalne
Sam decyduję o tym co mam nosić i jak się zabezpieczać i wyznaczam sobie swoje "zarządzenia" Ogłupianiu społeczeństwa mówię stanowcze NIE.
2020-09-07 10:00:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie