wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Koronawirus > Inżynier ze Szczecina opracował szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych

Inżynier ze Szczecina opracował szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych [FILM]

Inżynier ze Szczecina opracował szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych
Data publikacji: 2020-04-05 15:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-06 15:13
Wywietleń: 996 450208

Szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych dla personelu medycznego opracował inżynier ze Szczecina Kamil El Fray. Sposób wykonania osłon z folii do bindowania i taśm transportowych udostępnił w internecie.

- Usłyszałem o elementach do przyłbic drukowanych w 3D, uznałem jednak, że nie tędy droga – to bardzo powolny proces. Oczywiście szanuję to i cieszę się, że coraz więcej osób wytwarza w ten sposób przyłbice w ramach wolontariatu. Druk 3D jest świetny do krótkich serii, ale tu trzeba myśleć o większej skali produkcji – powiedział w rozmowie z PAP inżynier Kamil El Fray, właściciel firmy Endeavour Lab zajmującej się konstruowaniem maszyn prototypowych.

Zaznaczył, że ważne dla niego było, aby stworzyć przyłbicę z "komponentów znalezionych na półce" – łatwo dostępnych niemal dla każdego i w każdym miejscu na świecie. Opaskę przytrzymującą przezroczystą osłonę El Fray stworzył z 16-milimetrowej taśmy transportowej PP, tzw. bandówki, używanej do owijania i zabezpieczania przesyłek.

- Uznałem, że to dobry materiał – jest sztywny, pozwala się formować, można go kupić od razu ze spinkami i łączyć na różne sposoby. Dodatkowo jest dostępny w każdym kraju – każdy, kto eksportuje, ma do niego dostęp – zaznaczył inżynier.

Do złączenia dwóch pasków, przytrzymujących osłonę potrzebny jest też dobrej jakości zszywacz. Osłona mocowana do opaski to folia do bindowania, rozmiar przyłbicy do obwodu głowy można dopasować za pomocą metalowej zapinki. Przyłbica powstaje w kilka minut.

Sposób wykonania przyłbicy udostępniony został

na kanale PL.WorkshopLife w serwisie YouTube.

El Fray dodał, że następnego dnia po stworzeniu prototypu przekazał go jednej z lekarek w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach, a kolejnego dnia otrzymał sygnał, że potrzebnych jest więcej osłon. Przez kilka dni używania przyłbic w szpitalu – jak wskazał inżynier – można też było przetestować ich trwałość; ocena wypadła bardzo dobrze.

- Można je bardzo łatwo naprawić – jeśli złamie się opaska wydrukowana w 3D, potrzeba nowej, tutaj potrzebny jest tylko zszywacz albo choćby taśma klejąca – wyjaśnił El Fray. Podkreślił też, że pomysł zakłada wykonanie jak największej liczby osłon w jak najkrótszym czasie. Wskazał, że chciałby, aby były produkowane także przez wolontariuszy i trafiały do personelu mniejszych szpitali oraz innych służb zaangażowanych w walkę z epidemią.

Prace przy wytwarzaniu przyłbic trwają nieustannie – w poniedziałek El Fray chce przekazać personelowi medycznemu 500 osłon, powstałych w weekend.

W produkcję przyłbic zaangażowali się też studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którego inżynier jest absolwentem.

(pap)

Fot. YouTube

Komentarze

no to jeszcze podpowiem wam
jako stary inżynier że z braku materiałów możecie użyć butelek PET na osłonę - im większa butelka tym lepiej, jeśli nie mamy dużych butelek to można połączyć odzyskana folie z kilku butelek taśmą klejącą. Może nie będzie to wyglądało jak "nufka-funkiel" ale spełni swoją rolę.
2020-04-06 13:33:30
Brawo
Jeżeli to rodzina słynnej profesor, pani Mirosławy, to nie ma się co dziwić. Najlepsze są pomysły najprostsze :)
2020-04-05 19:31:46
To już było
To odkrycie było wcześniej na necie ...
2020-04-05 18:14:48
...
@NO..Wymyśl coś lepszego
2020-04-05 17:35:22
No....
Rzeczywiscie,wielkie odkrycie
2020-04-05 16:34:16
Wystarczy taśma klejąca
wzmocniona - tzw duct tape, górną krawędź przesłony oklejamy taśmą z obu strona (taśmę formujemy w U) i oklejamy głowę - mamy obwód, w razie czego można taśmę przeciąć a potem znów połączyć kawałkiem taśmy na zakładkę, zamiast paseczki możemy używać kawałka materiału by uformować chustę (bawełniana poszewka na poduszkę jest bardzo dobra bo można ja później wyprać w temp 90 stopni a dodatkowo przeprasować żelazkiem nastawianym na *** co w zupełności wysterylizuje taka osłonę).
2020-04-05 16:30:55

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie