Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Kacper odwiedził szpital „Zdroje”. 12-latek na własnej drukarce 3D wytwarzał przyłbice dla medyków [GALERIA]

Data publikacji: 09 lipca 2020 r. 20:02
Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2020 r. 13:57
Kacper odwiedził szpital „Zdroje”. 12-latek na własnej drukarce 3D wytwarzał przyłbice dla medyków
 

W marcu, po ataku koronawirusa, 12-letni Kacper Rębek z Lubina pod Międzyzdrojami zgłosił się jako wolontariusz do Zachodniej Grupy Medycznej (ZGM) i na własnej drukarce 3D drukował przyłbice i adaptery do masek – w ramach wsparcia działań medyków. Teraz odwiedził szpital „Zdroje”, gdzie trafiła duża część wydrukowanych przez niego elementów.

Kacper jest najmłodszym spośród 80 wolontariuszy współpracujących z ZGM. Fascynuje się informatyką. Jest uczniem Szkoły Podstawowej w Wapnicy – właśnie z wyróżnieniem ukończył szóstą klasę.

Oficjalne podziękowania dla najmłodszego wolontariusza

Pieniądze na wymarzoną drukarkę 3D zarobił sam. Gdy w marcu wybuchła pandemia, postanowił wesprzeć działania Zachodniej Grupy Medycznej. Rozpoczął drukowanie materiałów – początkowo elementów do ochronnych gogli i przyłbic, z czasem także specjalnych łączników do masek. W sumie sam wydrukował około dwustu elementów. To niemało. Wydrukowanie, przykładowo, jednego adaptera zajmuje ponad 10 godzin!

Dlatego w ramach podziękowań za jego zaangażowanie na rzecz szpitala „Zdroje” dyrekcja placówki zaprosiła chłopca na wizytę – w jej trakcie otrzymał oficjalne podziękowania oraz upominki.

Technologia i medycyna 

Najważniejszym punktem tego dnia była jednak wizyta na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej, podczas której dr Marek Lickendorf – neurochirurg, a zarazem jeden ze współzałożycieli ZGM – zaprezentował chłopcu, jak działa neuronawigacja kręgosłupowa i głowowa oraz stacja planowania traktografii. Dlaczego właśnie takie sprzęty?

– Aparatura, którą chcieliśmy pokazać Kacprowi, wykorzystuje specjalistyczne programy informatyczne – tłumaczy dr Marek Lickendorf. – Na przykład neuronawigacja to system komputerowy wykorzystywany w polu operacyjnym do nawigowania po kręgosłupie lub po mózgu. Pozwala precyzyjnie zaplanować i przygotować się do operacji, a następnie podczas zabiegu przeprowadzić ten plan, tak aby jak najmniej uszkodzić ważne struktury nerwowe – wyjaśniał młodemu wolontariuszowi doktor Lickendorf.

* * *

Zachodnia Grupa Medyczna to spontaniczna inicjatywa mieszkańców regionu, która zajmuje się koordynacją działań społecznych na rzecz medyków i szpitali w Szczecinie oraz w ościennych gminach. W swym gronie skupia m.in. medyków, naukowców i przedsiębiorców. Celem działalności grupy jest zapewnienie środków ochrony osobistej osobom z pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

Leszek Wójcik

Fot. Magdalena Knop/szpital „Zdroje”

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@!
2020-07-10 11:45:31
Fajnie, że nie jest z tych "patriotów" biegających po ulicach w koszulkach pseudo patriotycznych profanujących znak Polski Walczącej.
!
2020-07-10 07:13:24
W takich młodych ludziach jest siła narodu i przyszłość. Bardzo dobrze, że już od najmłodszych lat ma poczucie patriotyzmu, chce działać dla swojego kraju i pomagać najsłabszym. Dobry materiał na dorosłego obywatela. Oby tak dalej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA