Pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mogą zostać skierowani do izolatorium. Dla pacjentów szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie powstało ono w hotelu Arka w Kołobrzegu.
Jest to hotel posiadający 532 pokoi i zorganizowany system opieki. Izolatorium to rozwiązanie dla pacjentów, którzy w obawie przed zakażeniem najbliższych członków rodziny, nie mogą lub nie chcą wrócić do domu. Do hotelu Arka kierowani będą tylko pacjenci szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.
Izolatorium to miejsce dla pacjentów, którzy mają chorobę COVID-19, ale nie wymagają hospitalizacji. Wiele z tych osób nie ma możliwości powrotu do domu z obawy przed zakażeniem domowników (małżonków, dzieci, czy rodziców). To miejsce także dla osób, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z różnych przyczyn nie mogą się jej poddać w miejscu zamieszkania.
- W izolatorium naszego szpitala, stworzonym w hotelu Arka w Kołobrzegu każdy pokój posiada własną łazienkę, zapewnione zostały także trzy posiłki dziennie. Infrastruktura obiektu umożliwiła stworzenie komfortowego obiektu dla pacjentów przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa: w hotelu ustawione zostały fumigatory, wszystkie pomieszczenia są także regularnie dezynfekowane, a personel stosuje środki ochrony indywidualnej - informuje Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.
Szpital zorganizował na miejscu opiekę lekarzy i pielęgniarek, którzy będą kilka razy dziennie doglądać pacjentów. Będzie to także duże ułatwienie organizacyjne, ponieważ wymazy od pacjentów będzie można pobierać w jednym miejscu.
Izolatorium można opuścić na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego w kierunku SARS-CoV-2.
Do izolacji domowej kierowane są osoby, które nie muszą być hospitalizowane. W czasie, gdy osoba z dodatnim wynikiem izoluje się w warunkach domowych współmieszkańcy obejmowani są kwarantanną. Od osoby w izolacji domowej pobierane są wymazy do badań w 10 - 12 dniu od wystąpienia objawów i w przypadku ujemnego badania wykonuje się drugie badanie kontrolne po przynajmniej 24 godzinach. Po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku taka osoba uznawana jest za zdrową i zwalniana z obowiązku izolacji, jednak nie to równoznaczne ze zwolnieniem współmieszkańców z kwarantanny, dla nich kwarantanna trwa 14 dni od momentu pierwszego ujemnego wyniku u osoby poddanej izolacji (dopiero wtedy jest pewność że osoba izolowana nie jest zakaźna dla otoczenia).
Ten czas kwarantanny dla współmieszkańców wydłuży się jeśli u osoby izolowanej badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2 wyjdzie dodatnie, wówczas należy je powtarzać co 7 dni.
(ip)
Fot. SPWSZ w Szczecinie