Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

Trzy izolatoria czekają na chorych i podejrzewanych o zakażenie COVID-19

Data publikacji: 2020-04-11 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-22 12:56
Trzy izolatoria czekają na chorych i podejrzewanych o zakażenie COVID-19
 

Na terenie Pomorza Zachodniego w gotowości na przyjęcie pacjentów czekają trzy izolatoria z 681 pokojami. Mieszczą się one w trzech kołobrzeskich sanatoriach.

Izolowani pacjenci mają mieć w nich zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Pobyt w izolatorium opłaca Narodowy Funduszu Zdrowia. Do izolatorium, w razie lawinowego wzrostu ilości osób zakażonych COVID-19, będą kierowane przez lekarzy:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu,
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Jakie obiekty mogą być izolatoriami?

W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. W województwie zachodniopomorskim trzy izolatoria powstały w Kołobrzegu. Zostały umiejscowione w Ośrodku Arka Mega (1189 miejsc), Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA (253 miejsca) oraz ośrodku "Holtur" (64 miejsca).

Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musiał spełnić kilka warunków wskazanych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewniony:

  • osobny pokój z łazienką,
  • opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium,
  • trzy posiłki dziennie.

Jakie są zasady pobytu w izolatorium?

Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie będzie kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej.

Pacjent będzie mógł opuścić izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże środki podmiotom leczniczym (np. szpitalom), które w przypadku umiejscowienia izolatorium w obiekcie zewnętrznym (np. hotelu) rozliczą się z tym podmiotem.

(ip)

Fot. Artur Bakaj
Na zdjęciu
: Jedno z trzech kołobrzeskich izolatoriów mieści się w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

?
2020-04-11 21:18:18
Co na to nasi od lat znani antyszczepionkowcy czy juz wynalezli lekarstwo poza swoją głupotę ? a i co od 16 kwietnia nakaz zakrywania twarzy=jak śmierdziele tytoniowe-czytaj palacze którzy tróją siebie i innych biernie na kilka metrów-w tym roznoszą wirusa wraz z wydychanym syfem mają sie do zakrywania twarzy- gdzie oni będą sie truć skoro nie można w miejscu publicznym- w swoich domach? piwnicach ,samochodach czy gdzie ? ile za to grozi mandatu poza tym że palenie na przystankach komunikacji miejskiej to 500zl

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA