Środa 16 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów dializ szpitala na Pomorzanach

Data publikacji: 2021-03-16 23:28
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-17 00:05
Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19  pacjentów dializ szpitala na Pomorzanach
Szczepienie przeciw COVID-19 w Ośrodku Dializ Fot. SPSK-2  

W Ośrodku Dializ szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie we wtorek rozpoczął się proces szczepień pacjentów dializowanych. Należą oni do grupy 1B i jako osoby przewlekłe chore od wczoraj mają możliwość szczepień przeciw COVID-19, bez względu na wiek. Taką chęć wyraziło blisko 100 proc. dializantów z Pomorzan.

Pod opieką Ośrodka Dializ Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie jest około 80 osób. To pacjenci cierpiący na przewlekłą chorobę nerek. Są poddawani dializom kilka razy w tygodniu. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień mają oni możliwość zaszczepienia się w stacji dializ, do której przyjeżdżają.

Do szczepień w tej grupie zgłosiło się prawie 100 proc. pacjentów ośrodka.

- W Ośrodku Dializ na Pomorzanach dializowani są pacjenci w większości chorujący na przewleką niewydolność nerek - mówi Maria Piątak, pielęgniarka oddziałowa Ośrodka Dializ SPSK-2. - Może być ona spowodowana m.in. cukrzycą, nadciśnieniem, kłębuszkowym zapaleniem nerek lub jej przyczyna może nie być znana. Są dializowani od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Osoby dializowane należą do grupy ryzyka – mają osłabioną odporność, a szczepienie chroni ich przed ciężkim przebiegiem choroby.

W pierwszym dniu szczepień zaszczepiono 28 osób. Na środę planowane jest podanie szczepionek kolejnym ponad 30 osobom. Pozostali pacjenci zostaną zaszczepieni w innych terminach ze względu na infekcje lub kwarantannę. Zgodnie z procedurą kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Następnie, już w trakcie zabiegu dializy pielęgniarka podaje szczepionkę. Wszyscy zaszczepieni w pierwszym dniu szczepień dializanci czuli się dobrze

Oprac. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ