Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczepienia osób przewlekle chorych

Data publikacji: 16 marca 2021 r. 06:38
Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2021 r. 06:38
Szczepienia osób przewlekle chorych
Fot. Dariusz Gorajski  

Rozpoczął się kolejny etap szczepień przeciwko COVID-19. W poniedziałek ruszyły szczepienia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe - to tzw. grupa osób 1B.

Do etapu szczepień oznaczonego symbolem 1B zostali zakwalifikowani pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia są narażeni na ciężki przebieg COVID-19. Kto dokładnie? Osoby w wieku nie przekraczającym 69 lat, a są dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, są poddawane wentylacji mechanicznej, albo są przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów a także prowadzono u nich leczenie immunosupresyjne. To także osoby, które po 31 grudnia 2019 r. rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię albo u których zdiagnozowano nowotwór, ale leczenia jeszcze nie podjęto.

W przypadku pacjentów dializowanych szczepienia prowadzone są w centrach dializ. Pacjenci onkologiczni przyjmują preparaty w punktach szczepień - z tym, że aktualnie hospitalizowani, otrzymają szczepionkę na miejscu. Osoby mechanicznie wentylowane, które nie mają możliwości przyjęcia szczepionki stacjonarnie z uwagi na swój stan zdrowia, mogą otrzymać swoją dawkę w domu - zostanie podana przez zespół wyjazdowy.

Rejestracja osób przewlekle chorych rozpoczęła się w ubiegłą środę (10 marca). Większość pacjentów powinna otrzymać skierowanie automatycznie. Minister zdrowia zalecał jednak, by chorzy wcześniej skonsultowali się z lekarzem prowadzącym, aby ten zdecydował, czy się kwalifikują do szczepienia.

Pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli już zakażenie SARS-CoV-2.

Ministerstwo Zdrowia podało, że dla osób z grupy 1B zarezerwowane są szczepionki firm Pfizer i Moderna. Grupa 1B liczy około 150 tys. osób.

(lw)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA