Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Pamiętajmy o seniorach! Pomóżmy im się chronić przed koronawirusem

Data publikacji: 18 marca 2020 r. 19:12
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2020 r. 00:06
Pamiętajmy o seniorach! Pomóżmy im się chronić przed koronawirusem
 

W związku z epidemią koronawirusa, grupą szczególnie chronioną muszą być seniorzy. W Szczecinie ze wsparciem idzie miasto, organizacje pozarządowe, rady osiedli, wielką siłę ma też nieformalna pomoc, zwłaszcza sąsiedzka. W tych trudnych dniach pamiętajmy o starszych osobach, bliskich i dalszych. Pomóżmy im się chronić.

#SzczecinPomaga

Magistrat ruszył z akcją #SzczecinPomaga. To m.in. działania wspierające dla seniorów. Szczecińskie Centrum Seniora razem ze Stowarzyszeniem Polites przygotowały pakiet działań, dzięki którym w miarę możliwości jak największa grupa starszych mieszkańców miasta, która nie może skorzystać z innych źródeł wsparcia, zostanie objęta pomocą. Na stronie http://seniorszczecin.pl/, znajdują się najważniejsze informacje. W jednym miejscu zgromadzono ważne numery telefonów (np. do sanepidu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzine.), zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ale też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, informacje o lokalach gastronomicznych czy też sklepach, świadczących swoje usługi z dowozem. Podano nr infolinii dla seniorów 91 312-67-59 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16), działa też telefon dla osób starszych potrzebujących rozmowy - 882-507-368 ( 7 dni w tygodniu w godz. 8-20, co środę pod tym numerem w godz. 13-16 będzie dyżur psychologa).

Wolontariat dla seniorów

Miasto ruszyło też z akcją rejestracji dorosłych wolontariuszy, którzy mogą się włączyć w pomoc, nie tylko seniorom, w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Poszukiwane są osoby do pomocy bezpośredniej (zakupy, wyjście z psem), specjalistycznej (wykwalifikowana kadra) i zdalnej. Mogą się zgłaszać również ci, którzy chcą wziąć udział w akcji zabezpieczania osób poddanych kwarantannie. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Stowarzyszenia Polites: http://www.polites.org.pl/szczecinpomaga-zglos-chec-udzielenia-pomocy/.

Miasto przypomina też o ważnej roli pomocy sąsiedzkiej. Jeśli przy okazji zakupów możemy kupić kilka dodatkowych produktów dla seniorów z naszego otoczenia, dajmy im o tym znać! Starsi ludzie często nie chcą prosić o pomoc, ale można im to ułatwić. By dotrzeć do osób starszych i niepełnosprawnych mieszkających w naszym sąsiedztwie, Centrum Seniora na swojej stronie przygotowało specjalny plakat do samodzielnego wydruku, który można powiesić np. na swojej klatce schodowej.

Pomoc sąsiedzka

W Szczecinie w wielu miejscach ta sąsiedzka pomoc świetnie działa. Aktywne są też rady osiedli. Potężną moc w pomaganiu ma internet i Facebook. Wiele cennych sugestii, podpowiedzi i informacji można znaleźć i przekazać m.in. na grupie WidzialnaReka Szczecin.

Pomoc i wsparcie oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. By ułatwić komunikację, uruchomiona została specjalna linia telefoniczna. Pod numerami telefonu 91 480 70 58, 91 480 70 59 można uzyskać wszelkie informacje na temat realizacji świadczeń i funkcjonowania działów MOPR, bez konieczności wizyt w Ośrodku, które teraz trzeba ograniczyć do absolutnego minimum.

Okres przymusowej kwarantanny szczególnie doskwiera tym starszym osobom, które na co dzień żyją aktywnie, uczestniczą w zajęciach klubów, korzystają z oferty ośrodków kultury. Organizacje senioralne w tym trudnym czasie oferują im ten ważny kontakt i rozrywkę przez internet.

Niezależnie od wszystkich innych zorganizowanych działań, pamiętajmy o seniorach w rodzinie i otoczeniu. Dzwońmy do nich, wspierajmy ich i namawiajmy, by zostawali w swoich domach.

Tekst i fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

76-letnia emerytka-niepełnosprawna
2020-03-19 12:38:26
Pomoc sąsiedzka jest bardzo ograniczona. Sąsiedzi prawie nie wychodzą z domu w obawie możliwość zarażenia koronawirusem. Mnie pomogła najbliższa sąsiadka (kupiła bułki i masło). Pomoc zaoferowała mi również prawniczka, zapytała czy mam co jeść. Jestem obu paniom bardzo zobowiązana, jednak nie mogę ich prosić o takie zakupy jak np.ziemniaki,mąkę i inne drobne artykuły spożywcze. Obcych nie chcę prosić bo bardzo boję się oszustów (o tym często informuje telewizja), jestem biedną samotną emerytką i na pomoc innych raczej nie mogę liczyć. Serdecznie pozdrawiam.
Quistorp
2020-03-18 21:29:09
....Wygląda to na sponsorowany artykuł. .... Rzeczywistość skrzeczy. ... Tu już nie o pieniądze chodzi. Tu brakuje KADR SPECJALISTYCZNYCH. Brak wykwalifikowanych opiekunek do osób starszych, brakuje miejsc w domach "seniora". Te z łapanki w MOPR-ach, tego nie wytrzymują. Dochodzi do tego,że potrafią nawet lać po pysku staruszków za to ,że nie przyjmują pokarmu. Z braku cierpliwości!
Sara
2020-03-18 20:41:29
Piekna akcja- na teraz ...i na zawsze:)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA