wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Koronawirus > Oto badania, które pomogą w walce z zarazą

Oto badania, które pomogą w walce z zarazą

Oto badania, które pomogą w walce z zarazą
Data publikacji: 2020-05-27 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-30 17:23
Wywietleń: 1772 455653

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie pracuje nad trzema projektami, które mogą mieć duże znaczenie w walce z pandemią koronawirusa. Uczelnia dostała właśnie pieniądze na ich realizację od Agencji Badań Medycznych.

„Ocena odpowiedzi humoralnej w populacji narażonej na kontakt z wirusem SARS-CoV-2: implikacje kliniczne, epidemiologiczne oraz organizacyjne w zakresie opieki zdrowotnej”. Tak nazywają się badania prowadzone pod kierownictwem prof. Bogusława Machalińskiego, rektora PUM. Uczony o pandemii w rozmowie z „Kurierem”, której całość ukaże się w najbliższy piątek, mówi tak:

Epidemia problemem 

– Sytuacja jest bardzo trudna dla kraju i dla służby zdrowia. Coś, co wydawało się do opanowania, stało się olbrzymim problemem logistyczno-organizacyjnym. Na szeroką skalę prowadzone są działania prewencyjne, które dezorganizują normalne funkcjonowanie służby zdrowia. Opieka nad pacjentami infekcyjnymi jest ważna, ale martwię się o pacjentów nieinfekcyjnych, chorujących na wszelkie możliwe inne choroby. Zwłaszcza że część lekarzy działa zdalnie, w formule telemedycyny, a to nie zawsze pozwala na prawidłowe zbadanie pacjenta.

Wartość projektu, którym kieruje prof. Machaliński, wyniesie 1 971 500 zł.

Kolejne przedsięwzięcie to „Zastosowanie antagonisty receptora mineralokortykoidowego (spironolaktonu) w leczeniu zwłóknienia płuc związanego z zakażeniem SARS-CoV-2”. Kierować nim będzie prof. Katarzyna Kotfis. Wartość projektu 100 tys. zł.

Odpowiedź w genach

Natomiast prof. Jerzy Sieńko poprowadzi projekt o wartości 130 tys. zł zatytułowany „Analiza polimorfizmów genu ACE2 w ocenie ciężkości przebiegu klinicznego COVID-19”. Sieńko napisał o nim na Facebooku tak:

– Lekarze na całym świecie szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego jeden pacjent zainfekowany wirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję w sposób czasami bezobjawowy, a inny ląduje pod respiratorem na OIOM-ie, chociaż obaj są w tym samym wieku i mieli porównywalny status zdrowotny przed infekcją. Przypadł mi w udziale ogromny zaszczyt kierowania grupą badaczy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, która będzie poszukiwać odpowiedzi na to pytanie w genach kodujących receptor ACE2, przez który wirus wnika do ludzkiej komórki. Może się okazać, że część z nas ma zakodowaną odporność właśnie w genach. Takie osoby nie musiałyby obawiać się infekcji i prawdopodobnie nie potrzebowałyby szczepionki.

Nadzór nad realizacją grantów będzie pełnił prof. Jerzy Samochowiec, prorektor ds. nauki, a koordynatorem projektów jest Iwona Ciechanowicz. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Naókofcy
Hit! Dlaczego jeden pacjent przechodzi wirusa bezobjawowo a drugiego podłączają pod respirator? Ja wam odpowiem pseudonaukowcy.1.Bo w Polsce nie dopłacają za każdego pacjenta podłączonego do respiratora 13000$ lekarzowi, który zastosuje taką "terapię", gdyby u nas za to płacili to chorych byłoby kilka milionów i zgonów pewnie też. Przypomnijcie sobie łowców skór, co uśmiercali ludzi w karetkach za kilkaset złotych! 2. Nie ma wiarygodnych testów na wirusa więc tak naprawdę nie wiadomo kto faktycznie jest jego nosicielem. 3. Tworzenie tych pseudo badań ma na celu jedynie wydojenie kasy. To tak jak badanie przyczyn globalnego ocieplenia oraz walka z nim. Jest kompletnie niedorzeczne, ale bardzo dochodowe.
2020-05-30 17:11:24
hehehe
Następni inteligentni inaczej znachorzy którzy będą walczyć z pandemią której nie ma - licząc pewnie na hojne dotacje od państwa. Może to jacyś koledzy familii Szumowskich??
2020-05-27 20:04:23
podaj dalej
Firma Simplicardiac, w której udziały ma (przez Szumowski Investments) brat ministra zdrowia, dostała wbrew prawu 1,2 mln zł pożyczki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
2020-05-27 09:14:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie