czwartek, 03 grudnia 2020r.

Opracowano test, który może wykryć koronawirusa w mniej niż pięć minut

Data publikacji: 2020-10-18 20:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-07 14:17
Opracowano test, który może wykryć koronawirusa w mniej niż pięć minut
 

Szybki test, który jest w stanie zidentyfikować powodującego COVID-19 koronawirusa w mniej niż pięć minut opracowali naukowcy z University of Oxford - informuje Reuters.

Metoda, określana przez autorów jako prosta, ekstremalnie szybka i ekonomiczna pozwala wykryć nienaruszone cząsteczki koronawirusa na podstawie ich charakterystycznych białek (antygenów).

Szybka identyfikacja koronawiusa

Do badania wystarczy próbka pobrana bezpośrednio z gardła pacjenta z COVID-19, bez konieczności ekstrakcji genomu, oczyszczania lub amplifikacji wirusów. Test zaczyna się od szybkiego znakowania cząsteczek wirusa w próbce z użyciem krótkich fluorescencyjnych nici DNA. Do zbierania obrazów próbki używany jest mikroskop, przy czym każdy obraz zawiera setki wirusów znakowanych fluorescencyjnie.

Oprogramowanie oparte o konwolucyjną sieć neuronową szybko i automatycznie identyfikuje wirusa obecnego w próbce, wykorzystując fakt, że różne typy wirusów są znakowane fluorescencyjnie w różny sposób, ze względu na różnice w chemicznych właściwościach ich powierzchni, wielkości i kształcie.

Naukowcy University of Oxford współpracowali ze specjalistami klinicznymi ze szpitala John Radcliffe Hospital w Oksfordzie, aby zweryfikować test na próbkach pacjentów z COVID-19, które zostały potwierdzone konwencjonalnymi metodami RT-PCR.

Kiedy nowy test?

Jak poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu, urządzenie testujące, które potrafiłoby wykryć wirusa SARS-CoV–2 i z dużą dokładnością odróżnić go od innych wirusów (na przykład grypy) ma powstać na początku roku 2021, a trafić do użytku sześć miesięcy później.

Metoda mogłaby znaleźć zastosowanie w masowych testach przeprowadzanych w firmach, na lotniskach, a nawet podczas imprez muzycznych. Tego rodzaju testy antygenowe, mniej dokładne od testów PCR, ale tańsze i szybsze, postrzegane są jako nadzieja na otwieranie gospodarek pomimo wciąż krążącego w populacji koronawirusa.

(pap)

Fot. Pixabay

Komentarze

Miłosz
2020-11-07 14:11:07
@Pff szybki test mozesz kupić w Diagnostyce. Wejdź sobie w ich katalog produktów. Z tego co kojarze to do 15 listopada maja nawet jakis rabat na testy antygenowe. Wynik publikuja online maksymalnie do kilku godzin
Pff
2020-10-25 07:37:47
Opracowano nowy test ale dostępny będzie prawie za rok, to po co w ogóle o tym pisać. Jak coś się wymyśli i będzie pomocne to nie powinno się robić tego od razu?
tad
2020-10-21 09:39:13
Rewelacja,nowe testy mniej dokładne od testów PCR,ale szybkie i tanie!Testy PCR dają w 80 procentach fałszywe wyniki,więc w nowych testach będzie ilość błędów zbliżona do 100 procent?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ