wtorek, 19 stycznia 2021r.

Lekarze opracowali superszybki test na koronawirusa

Data publikacji: 2020-08-13 22:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-20 07:54
Lekarze opracowali superszybki test na koronawirusa
 

Izraelscy lekarze opracowali superszybki test na koronawirusa - poinformował w czwartek Sheba Medical Center, największy ośrodek medyczny w Izraelu. Zakażenie ma być wykrywane w niespełna sekundę.

Badanie polega na przepłukaniu ust solą fizjologiczna i wypluciu jej do fiolki, która następnie badana jest przez niewielkie urządzenie widmowe, analizujące próbkę przy pomocy światła. Na podstawie reakcji w niej zachodzących lekarze stwierdzą, czy w ślinie są ślady koronawirusa.

Grupie naukowców, którzy opracowali tę metodę, przewodzi Eli Schwartz z położonego na obrzeżach Tel Awiwu Sheba Medical Center. Jego zdaniem nowy test jest o wiele łatwiejszy w użyciu niż badania na wymazach PCR, powszechnie stosowane do wykrywania wirusa SARS-CoV-2.

- Jak dotąd mamy bardzo obiecujące wyniki w stosowaniu tej metody, która będzie znacznie wygodniejsza i dużo tańsza - powiedział Schwartz. Wyjaśnił, że we wstępnych badaniach klinicznych z udziałem setek pacjentów nowe urządzenie, oparte na sztucznej inteligencji, zidentyfikowało obecność koronawirusa z 95-procentową skutecznością.

Sceptyczny wobec nowej metody jest Amos Panet, ekspert w dziedzinie wirusologii molekularnej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, który powiedział, że chciałby zobaczyć więcej danych na temat superszybkiego testu i porównać go z istniejącymi testami. Jego zdaniem obecność wirusa w ślinie wzrasta w miarę rozwoju choroby, a dużym wyzwaniem jest wykrycie go u osób bez objawów zakażenia.

Producent urządzenia do nowego testu, izraelska firma Newsight Imaging podała, że wykonanie jednego badania kosztuje mniej niż 25 centów, a cena całego narzędzia nie powinna przekraczać 200 dolarów.

(pap)

Fot. Pixabay

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

Komentarze

@lol
2020-08-20 07:22:16
Jak już coś robi Izrael, to jest wiarygodne. To lider technologii i innowacji medycznych
lol
2020-08-16 10:27:47
Niewiarygodne testy i niewiarygodne statystyki na nich oparte! Długo tak się będziecie bawić kosztem zdrowia i życia Polaków?
Wystartowali
2020-08-14 10:18:36
Wkraczamy w decydującą fazę.Walkę szczurów i rekinów farmaceutycznych.To dowodzi,że problemem już nie jest sam covidiot i skutki jakie ponoć wyrządza -a finansowe eldorado do zagospodarowania.Każdego dnia świat obiegają podobne informacje,"ktoś coś wynalazł" Każdy się śpieszy bo to jak poletko z pokładami złota-kto pierwszy ten będzie "ustawiony" do kolejnego przekrętu,który pewnie za następne 50 lat niczym stonka spadnie na świat.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ