Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Od soboty w całym kraju nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki

Data publikacji: 2021-02-27 10:23
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-06 10:27
Od soboty w całym kraju nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki
Fot. pixabay.com  

Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw. Do tej pory można było stosować w tym celu również przyłbice lub część odzieży.

W piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Maseczka zamiast szalika czy przyłbicy 

Dokument dotyczy również nakazu noszenia maseczek. Z rozporządzenia wynika, że od soboty nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa. Do piątku obowiązywało rozporządzenie, według którego usta i nos należało zasłaniać przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Nakaz używania maseczki od soboty obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób.

Maseczki należy nosić również w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Wymóg ten dotyczy też osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Na plaży lub w lesie więcej swobody

Maseczki należy nosić też w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

W rozporządzeniu wskazano również przypadki, w których nie stosuje się nakazu zakrywania ust i nosa. Są z niego zwolnione m.in. dzieci do ukończenia 5 roku życia, osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Nakazu nie stosuje się też w przypadku sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania. Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

(PAP)

Komentarze

A po co ?
2021-03-06 10:00:05
Pokazujecie nam... ta Grete ?
Alicja
2021-03-04 11:15:42
Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii „Do dnia 14 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa”. Wg słownika j. Polskiego PWN maseczka 1. zdrobniale od maska w zn. 1, 5. 2. «okład na twarz z ziół, kremu itp. stosowany w celu odświeżenia i ujędrnienia skóry» Maska «(1) zasłona na twarz (albo część twarzy) z otworami na oczy, nakładana podczas maskarady, obrzędów ludowych lub przez aktorów w teatrze; też: osoba z tak zasłoniętą twarzą» «(5) osłona twarzy chroniąca ją przed działaniem szkodliwych substancji lub przed urazami; też: osłona na nos i usta zapobiegająca rozsiewaniu zarazków» Także ja zasłaniam usta i nos tym co akurat mam (mogę nawet majtkami). Kolejny bubel...
@alfabeta
2021-03-03 17:07:59
Forpoczta analfabetyzmu najwidoczniej dotarła do PAP, a w Kurierze nie domyślaja się nawet o co tu biega.
a
2021-03-02 22:13:09
a własnie osoby bez maseczki popełniają wykroczenie to czy ja mogę też nie stosować do nich np przepisów ruchu drogowego.
Romuald
2021-02-28 09:03:23
Powinny być wysokie kary za brak maseczki!
A Naukowcy w USA
2021-02-27 23:01:56
Po testach... doszli do wniosku - ze podwojne maseczki chronia w jeszcze wiekszym stopniu !!
alfabeta
2021-02-27 13:17:55
"Przy pomocy maseczki". Kiedy słyszę coś takiego maseczka rzuca mi się do gardła. Czy te redaktóry to zrozumiom?
po co ?
2021-02-27 12:13:00
A co to zmienia , skoro i tak prawie nikt nie nosi tych maseczek czy przyłbic ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ