Piątek 07 maja 2021r. 

Lekarz: W Polsce powszechna zgoda na udawanie, że się nosi maseczki

Data publikacji: 2021-02-20 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23 14:09
Lekarz: W Polsce powszechna zgoda na udawanie, że się nosi maseczki
Fot. Mirosław Winconek (arch.)  

W Polsce jest powszechna zgoda na to, że ludzie udają - noszą maseczki na brodzie lub przyłbice i półprzyłbice, które kompletnie nic nie dają - tak specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar skomentował nowe zakażenia koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły 8510 nowych zakażeń koronawirusem. Resort poinformował również o śmierci 254 osób.

Poluzowanie obostrzeń a wzrost zakażeń

Specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że "od kilku tygodni obserwujemy rozdźwięk między liczbą zakażeń a liczbą zgonów". - Wiedząc, że śmiertelność koronawirusa wynosi 1, a maksymalnie 2 procent łatwo zauważyć, że liczba zakażeń nie zgadza się z liczbą zgonów" - powiedział. - Liczba zgonów jest zdecydowanie bardziej wiarygodna, bo trudno ją zaniżyć - dodał. Jak wyliczył, jeśli ponad 200 osób zmarło na Covid, liczba zakażeń powinna wynosić ponad 20 tys. - Z tego wynika, że wykrywamy tylko niewielki odsetek zakażeń - dodał.

Kuchar przyczynę wzrostu zakażeń widzi m.in. w poluzowaniu obostrzeń. - Skoro ograniczenia prowadzą do spadku liczby zakażeń, to ich poluzowanie musi prowadzić do wzrostu. Chodzi o to, żeby ten wzrost był w granicach rozsądku, akceptowalny, ale żeby dało się żyć, bo nie da się wprowadzić lockdownu na rok - zauważył.

Przyłbice i półprzyłbice nic nie dają

Zwrócił uwagę, że część działań i ograniczeń ma charakter pozorowany. - Jeśli ja widzę ludzi, którzy noszą już nie przyłbicę, a półprzyłbicę, to jest to fikcja, nawet przyłbica nie chroni nas przed zakażeniem koronawirusem - tłumaczył.

- Z jednej strony robimy ograniczenia, a z drugiej strony akceptujemy ich pozorne przestrzeganie - powiedział. Zwrócił uwagę, że "w niektórych krajach wprowadzono maseczki chirurgiczne z atestem, w innych państwach ludzie muszą nosić dwie maseczki. A w Polsce jest powszechna zgoda na to, że ludzie udają - noszą maseczki na brodzie, albo noszą przyłbice i półprzyłbice, które kompletnie nic nie dają".

Dr Kuchar odniósł się do sytuacji z Zakopanego, gdzie na Krupówkach w miniony weekend turyści tłumnie bawili się na ulicach. - Ryzyko zarażenia na przestrzeni otwartej jest 20 razy mniejsze niż w pomieszczeniach zamkniętych - wyjaśnił. Jego zdaniem "prawdopodobnie więcej zakażeń jest w autobusach, supermarketach i centrach handlowych, gdzie ludzie niedokładnie przestrzegają obostrzeń, a gdzie stężenie wirusa jest wielokrotnie większe". Przytoczył badania japońskich naukowców, którzy oszacowali, że do siedmiu na osiem zakażeń dochodzi właśnie w pomieszczeniach zamkniętych.

(PAP)

Komentarze

Paragraf
2021-03-05 09:49:00
Panie Kuchar, masz pan choć odrobinę wstydu? Do czego prowadzi noszenie przez kilka godzin mas(on)eczki? Gdzie pan widzisz rzekoma pandemię Covid-19(84)? Nawet w zakłamanych statystykach MZ jej nie ma! W roku 2020 zmarło w Polsce ponadnormatywnie ok. 70 tys. ludzi, nie z powodu mniemanej pandemii, a z powodu braku dostępu do leczenia! Czy to jest zbrodnia, czy mi się tylko tak zdaje? Od marca 2020 r. do chwili obecnej umiera w Polsce - rzekomo na Covid-19(84) - średnio ok. 18 osób dziennie, a całkowita liczba dziennych zgonów to ok. 1400 - czy to jest pandemia? Praktycznie zniknęła ze statystyk tzw. sezonowa grypa... Informacja dodatkowa: dziennie umiera w Polsce na choroby nowotworowe ok. 300 osób... Czy pan Kuchar tego nie wie? P.S. Na przykładzie pana Kuchara widać, ile są warte rockefellerowskie tytuły naukowe...
felczer
2021-03-04 16:24:39
W Polsce panuje powszechna zgoda na udawanie, że się szczepimy.
sajgon
2021-03-04 12:08:48
jak widzę pajaca bez maski to od razu walę w pysk. jeden był smieszny - no co, no co... i uciekł.
BArt
2021-02-23 12:56:26
Najlepiej kazać wszystkim nosić sterylny kombinezon, maskę ffp3, gogle, ozonować dwa razy dziennie mieszkanie, zaszczepić się na wszystkie możliwe do szczepienia zarazki... Ludzie to ślepa uliczka, utopia, natomiast realnie podawanie wszystkim witaminy D3 w ilości co najmniej 5 tys. jednostek dziennie oraz cynku 15 mg dziennie zmniejszyłoby śmiertelność na covid o 90%, dowód to wakacje gdy ludzie rasy białej na terenie Polski mieli statystycznie więcej słońca, lokale i plaże otwarte a wirus był cicho. Tylko, że logika albo przegrała z łapówkami, bo gdyby ludzie dostali witaminę D3 to nie chcieliby szczepionek a liczba nowotworów też dramatycznie spadłaby co uderzyłoby koncerny po kieszeni podwójnie. Lepiej się badajcie na poziom D3, prawidłowo powinno być 60-80ng/ml choć polskie laboratoria piszą 30-80ng/ml. Większość zmarłych nie miała nawet 30ng/ml ale czy ktoś z lekarzy przeprowadza takie badania w Polsce. W Hiszpanii takie były wyniki, nikt się tym nie interesuje zgadnijcie czemu?
Karol
2021-02-23 09:10:47
Po lekturze komentarzy pozostaje miec tylko nadzieje ze "Darwin" zadziala...
@sev
2021-02-21 20:54:12
Co tam bełkoczesz naganiaczu? Markety, poczta handlują na potęgę, nieprzerwanie, czym się da. A noszą głównie przyłbice, bo w maskach by nie wyrobili, więc spier... , a i masowo umierają. A ta sierota, wypłosz Kuchar robi karierę, bo klepie systemowe brednie. Oni chcą zmusić ludzi do kupowania maseczek po dwadzieścia parę złoty za sztukę. Poseł Sachajko przyznał w lutym tego roku, że w krajach dawnej UE już w latach sześćdziesiątych były zgromadzone fundusze na zaspokojenie roszczeń ofiar Niepożądanych Odczynów Poszczepiennch - NOP . A oni pier..., że ten tzw NOP, to lekkie zaczerwienienie w miejscu ukłucia, ewentualnie lekka temperatura. Tzn, że na tzw Zachodzie, z powodu takich pierdół przygotowana była gruba kasa i zaspakajano roszczenia z powodu zaczerwienionej ręki. To jest podłe szyderstwo, nabijanie się z ludzkich dramatów. Już jeden taki wrzucił filmik do sieci, jak to w trakcie zaszczepiania się przeciw covidowi naśmiewa się z autyzmu. Czyżby PAN ŻYCIA I ŚMIERCI żdziebko się na niego zdenerwował i wezwał go na dywanik?.....bezpowrotnie
b
2021-02-21 12:15:40
"zostawiasz areozol wydychając powietrze" - no i ?? Ulica jest pusta. Droga poza miastem jest pusta. Przepis jest durny i tyle
do ''a''
2021-02-21 09:22:52
na pustej ulicy dlatego że jak idąc zostawiasz areozol wydychając powietrze.
sev
2021-02-21 09:21:54
Z maseczkami jak z przepisami drogowymi przecież przekroczyłem prędkość tylko 10 km/h jutro przekroczę o 20km/h i co mi mogą zrobić takie jest myślenie większości ludzi,tylko jest jedna reguła osób którzy łamią przepisy jak oni sami i ich dzieci np.idą do szkoły to każdy musi uważać i jechać zgodnie z przepisami no bo idzie wyższa klasa.
gasr
2021-02-21 09:06:45
Sam sobie noś maseczki które g... dają .profesorek zasrany.co to komuna czy co ? nie chcę to nic nie będę nosił !
a
2021-02-21 08:30:23
Przepis durny to i czemu sie dziwić Np. po co mam "to" nosić na pustej ulicy?
Patrole
2021-02-21 06:37:21
Ale czyja to wina ? Od początku pandemii nie widziałam w mojej dzielnicy ani jednego pieszego patrolu , a łamanie przepisów to przecież narodowy sport Polaków

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ