Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Inżynier ze Szczecina opracował szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych [FILM]

Data publikacji: 05 kwietnia 2020 r. 15:58
Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia 2020 r. 15:13
Inżynier ze Szczecina opracował szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych
 

Szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych dla personelu medycznego opracował inżynier ze Szczecina Kamil El Fray. Sposób wykonania osłon z folii do bindowania i taśm transportowych udostępnił w internecie.

- Usłyszałem o elementach do przyłbic drukowanych w 3D, uznałem jednak, że nie tędy droga – to bardzo powolny proces. Oczywiście szanuję to i cieszę się, że coraz więcej osób wytwarza w ten sposób przyłbice w ramach wolontariatu. Druk 3D jest świetny do krótkich serii, ale tu trzeba myśleć o większej skali produkcji – powiedział w rozmowie z PAP inżynier Kamil El Fray, właściciel firmy Endeavour Lab zajmującej się konstruowaniem maszyn prototypowych.

Zaznaczył, że ważne dla niego było, aby stworzyć przyłbicę z "komponentów znalezionych na półce" – łatwo dostępnych niemal dla każdego i w każdym miejscu na świecie. Opaskę przytrzymującą przezroczystą osłonę El Fray stworzył z 16-milimetrowej taśmy transportowej PP, tzw. bandówki, używanej do owijania i zabezpieczania przesyłek.

- Uznałem, że to dobry materiał – jest sztywny, pozwala się formować, można go kupić od razu ze spinkami i łączyć na różne sposoby. Dodatkowo jest dostępny w każdym kraju – każdy, kto eksportuje, ma do niego dostęp – zaznaczył inżynier.

Do złączenia dwóch pasków, przytrzymujących osłonę potrzebny jest też dobrej jakości zszywacz. Osłona mocowana do opaski to folia do bindowania, rozmiar przyłbicy do obwodu głowy można dopasować za pomocą metalowej zapinki. Przyłbica powstaje w kilka minut.

Sposób wykonania przyłbicy udostępniony został

na kanale PL.WorkshopLife w serwisie YouTube.

El Fray dodał, że następnego dnia po stworzeniu prototypu przekazał go jednej z lekarek w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach, a kolejnego dnia otrzymał sygnał, że potrzebnych jest więcej osłon. Przez kilka dni używania przyłbic w szpitalu – jak wskazał inżynier – można też było przetestować ich trwałość; ocena wypadła bardzo dobrze.

- Można je bardzo łatwo naprawić – jeśli złamie się opaska wydrukowana w 3D, potrzeba nowej, tutaj potrzebny jest tylko zszywacz albo choćby taśma klejąca – wyjaśnił El Fray. Podkreślił też, że pomysł zakłada wykonanie jak największej liczby osłon w jak najkrótszym czasie. Wskazał, że chciałby, aby były produkowane także przez wolontariuszy i trafiały do personelu mniejszych szpitali oraz innych służb zaangażowanych w walkę z epidemią.

Prace przy wytwarzaniu przyłbic trwają nieustannie – w poniedziałek El Fray chce przekazać personelowi medycznemu 500 osłon, powstałych w weekend.

W produkcję przyłbic zaangażowali się też studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którego inżynier jest absolwentem.

(pap)

Fot. YouTube

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

no to jeszcze podpowiem wam
2020-04-06 13:33:30
jako stary inżynier że z braku materiałów możecie użyć butelek PET na osłonę - im większa butelka tym lepiej, jeśli nie mamy dużych butelek to można połączyć odzyskana folie z kilku butelek taśmą klejącą. Może nie będzie to wyglądało jak "nufka-funkiel" ale spełni swoją rolę.
Brawo
2020-04-05 19:31:46
Jeżeli to rodzina słynnej profesor, pani Mirosławy, to nie ma się co dziwić. Najlepsze są pomysły najprostsze :)
To już było
2020-04-05 18:14:48
To odkrycie było wcześniej na necie ...
...
2020-04-05 17:35:22
@NO..Wymyśl coś lepszego
No....
2020-04-05 16:34:16
Rzeczywiscie,wielkie odkrycie
Wystarczy taśma klejąca
2020-04-05 16:30:55
wzmocniona - tzw duct tape, górną krawędź przesłony oklejamy taśmą z obu strona (taśmę formujemy w U) i oklejamy głowę - mamy obwód, w razie czego można taśmę przeciąć a potem znów połączyć kawałkiem taśmy na zakładkę, zamiast paseczki możemy używać kawałka materiału by uformować chustę (bawełniana poszewka na poduszkę jest bardzo dobra bo można ja później wyprać w temp 90 stopni a dodatkowo przeprasować żelazkiem nastawianym na *** co w zupełności wysterylizuje taka osłonę).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA