Z powodu koronawirusa zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę? Rodzic nie ma co zrobić z dzieckiem, więc musi pozostać w domu, by sprawować nad nim opiekę? Przyjęta specustawa określa, na jakich warunkach mama i tata mogą otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przysługuje im dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8, uczęszczającym do takiej placówki.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko rodzicom lub opiekunom prawnym opiekującymi się dziećmi poniżej 8. roku życia, ale także tym, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą). Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
Aby uzyskać dodatkowy zasiłek, wystarczy złożyć oświadczenie o niespodziewanym zamknięciu placówki oświatowej do swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Wzór oświadczenia - na druku Z-15 A - można pobrać na stronie internetowej ZUS. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, im nie jest potrzebny wniosek Z-15A. W oświadczeniu można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których rodzic nie jest zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub wówczas, gdy dziecko miało zapewnioną opiekę. O skorzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Co ważne, we wszystkich przypadkach nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.
Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku, gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.
ZUS uruchomił specjalną infolinię. Pod nr 22 560 16 00 można zadawać dodatkowe pytania dotyczące zasiłku opiekuńczego. Wszelkie informacje oraz druki znajdują się także na stronie internetowej ZUS.
(kel)
Fot. Elżbieta Kubowska