Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

COVID-19 rzadko przechodzi z matki na noworodka

Data publikacji: 19 czerwca 2020 r. 23:08
Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2020 r. 13:02
COVID-19 rzadko przechodzi z matki na noworodka
 

Przeniesienie wywołanej koronawirusem choroby COVID-19 z ciężarnej matki na dziecko jest rzadkie, a ryzyka tego wcale nie zwiększa poród naturalny, karmienie piersią czy kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie - donoszą naukowcy z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii.

Artykuł prezentujący wyniki ich najnowszego badania ukazał się w piśmie "BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology”. To samo badanie wykazało, że nawet u tej garstki dzieci, która miała pozytywny wynik testu na COVID-19, zakażenie przebiegało w większości sposób bezobjawowo.

Czy jest zagrożenie dla noworodka?

Jak podkreślają autorzy publikacji, sporo wcześniejszych doniesień na temat COVID-19 w ciąży sugerowało, że aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby z matki na dziecko, bezpieczniej przeprowadzić cesarskie cięcie, odizolować malucha tuż po porodzie i karmić go mieszanką, a nie piersią. Jednak dowodów na poparcie tych zaleceń w zasadzie nie było.

Aby jednoznacznie określić, czy zagrożenie dla noworodka, który ma chorą na COVID-19 matkę, jest realne, naukowcy ze School of Medicine University of Nottingham (we współpracy z ekspertami z: Dalhousie University w Kanadzie, Monash University w Australii oraz University College Cork w Irlandii) przeprowadzili przegląd 49 publikacji naukowych dotyczących tego zagadnienia.

Łącznie badania te obejmowały 666 noworodków i 655 kobiet. Spośród tych pań, które urodziły siłami natury, tylko osiem z 292 (2,7 proc.) miało dziecko z dodatnim wynikiem na COVID-19. Co ciekawe, wśród 364 kobiet po cięciu cesarskim 20 (czyli 5,3 proc.) miało dziecko z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.

– Odkrycia te pokazują, że noworodkowe zakażenie COVID-19 jest rzadkie, a także często bezobjawowe u dotkniętych nim niemowląt –podkreślają autorzy publikacji.

Obawy niepotrzebne

Jak dodają, zebrane przez nich dane wykazały również, że wskaźnik infekcji nie zwiększa się przy porodzie naturalnym, karmieniu piersią, ani kontakcie z matką bezpośrednio po urodzeniu.

– Wiele obaw budzi to, czy zakażone koronawirusem ciężarne powinny martwić się o zdrowie swoich dzieci – mówi główna autorka badania, dr Kate Walker. – Z badań wynika, że prawdopodobieństwo zakażenia noworodka przez matkę COVID-19 jest niskie. Chcielibyśmy również podkreślić, że poród siłami natury i karmienie piersią są bezpieczne dla matek, które znalazły się w takiej sytuacji.

Dr Jeannette Comeau, lekarz chorób dziecięcych chorób zakaźnych na Uniwersytecie Dalhousie, powiedziała: „Cieszę się, że dane są tak uspokajające i wspierają utrzymanie bezpośredniego kontaktu matki z dzieckiem zaraz po porodzie. Bo nawet w tych sporadycznych przypadkach, gdy dochodzi do zakażenia noworodka, przebieg kliniczny jest zwykle łagodny”.

(pap)

Fot. Pixabay

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k....k12
2020-06-20 15:22:34
jaki tam kontakt skóra do skóry po porodzie? Koniec tego cackania się, a do zlewu, szczotką, potem wyszczepić, wytatuować numer i wynieść do sąsiedniego pomieszczenia. Samicę wyszczepić, za wsiarz i wynocha za bramę. Koniec z porodami rodzinnymi. Pielęgniarz ocenia miot, selekcjonuje i jak się uzbiera 10 sztuk rozwozi się je do hodowli. Sztuki wybrakowane idą na części zamienne. W nowym wspaniałym świecie. Wariant optymistyczny zakłada prośbę do władz o zgodę na posiadanie potomstwa, oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków. Był na ten temat oficjalny wywiad w polskojęzycznej telewizji, kilka lat temu. Autor tego wariantu ma się lepiej niż dobrze, więc wszystko zmierza we właściwym kierunku
Niesamowite odkrycie
2020-06-20 08:58:04
A czy kowid przechodzi z dzieci na matki? Proponuję to zbadać. Daję głowę, że przechodzi tylko bezobjawowo! Należy natychmiast wszystkim dzieciom nienarodzonym założyć maseczki! Może jakiś nowatorski sposób wymyślą uczeni? Proponuję maseczki rosnące wraz z dzieckiem w łonie matki. Pozdrawiam umysłowo sprawnych inaczej!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA