SKŁADNIKI na 1 porcję
1 pstrąg tęczowy
kilka ziemniaków
kapusta kiszona
jabłko
marchewka
kawałek pora lub cebuli
olej
mąka
sól
pieprz
czosnek
To szybkie, proste danie. Gdy wracamy zgłodniali z pracy, jego przyrządzenie zajmie nam nie więcej niż kwadrans. Składniki dostępne są w każdym dyskoncie czy hipermarkecie. Pstrąg ze stoiska rybnego lub pakowany w tacki, to niedrogi składnik domowego obiadu. Składnik – dodajmy – wysokiej jakości, gdyż ryby z polskich hodowli cieszą się w Europie dobrą opinią.
Zaczynamy od przygotowania surówki. Niedużą garść kapusty kiszonej kładziemy na desce i kroimy. Dodajemy – według uznania – od połowy do jednego grubo startego jabłka (może być ze skórką). Jabłko i kapusta dadzą nam słodko-kwaśny dodatek do ryby. W ten sam sposób możemy dodać – choć niekoniecznie – trochę drobniej startej marchwi. W końcu dorzucamy nieco pokrojonej w kostkę cebuli lub krążków pora. Jeszcze szczypta pieprzu i całość mieszamy w salaterce, skrapiając obficie olejem (wzmacniacz smaku). Mamy też wersję z gotową surówką (dla leniwych) – kupioną w sklepie.
Jak przygotować wypatroszonego pstrąga? Pozbawiamy go łusek. Bez nich ryba lepiej wchłonie przyprawy – sól, pieprz i zgnieciony praską czosnek. Można też natrzeć pstrąga na zewnątrz i od środka ziołami prowansalskimi lub gotową mieszanką przypraw do ryb. W skład tej ostatniej wchodzą m.in.: sól (więc wcześniej soli już nie dodajemy), czosnek, rozmaryn, bazylia, imbir, gorczyca, tymianek, cukier, natka pietruszki, cebula. Pstrąga oprószamy (lub obtaczamy) w mące – co między innymi zapobiegnie przyklejeniu się ryby – i kładziemy na patelnię do mocno rozgrzanego oleju. Rybę zaleca się smażyć w całości, z głową i ogonem. Ale jeżeli ktoś nie ma wystarczająco dużej patelni, musi odkroić głowę i ogon. Można też odciąć płetwy. W zależności od wielkości tuszy smażymy pstrąga od 3,5 do 5 minut z każdej strony.
Można go podać z frytkami lub pokrojonymi w trójkąty własnoręcznie usmażonymi w frytownicy ziemniakami.