Niedziela, 28 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Zimna wojna. Francuscy szpiedzy w Szczecinie

Data publikacji: 28 lipca 2024 r. 17:49
Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2024 r. 18:07
Zimna wojna. Francuscy szpiedzy w Szczecinie
Fot. archiwum  

Czy w Polsce działała francuska siatka szpiegowska? Kim naprawdę był Andre Robineau? Czy między Polską a Francją doszło do wymiany szpiegów? Zaledwie dwa lata po wojnie, w marcu 1947 roku powstało w Szczecinie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej. W pierwszych latach Polski Ludowej wśród państw zza żelaznej kurtyny Francja była najbardziej przyjazna Polsce. Biorąc pod uwagę wszystkie kraje europejskie, to właśnie w Polsce Francja miała najwięcej placówek dyplomatycznych. Na przestrzeni dziejów stosunki polsko - francuskie układały się dobrze lub przynajmniej poprawnie. Polacy byli zafascynowani Francją i wielokrotnie właśnie w kraju nad Sekwaną znajdowali schronienie podczas dziejowej zawieruchy.

W roku 1946 we Francji mieszkało ponad 400 tys. Polaków. Polska mniejszość stanowiła aż 25% wszystkich emigrantów mieszkających w kraju nad Sekwaną.

19 lutego 1947 roku w Paryżu podpisano polsko - francuską konwencję, dotyczącą współpracy intelektualnej, w której rządy obu państw zobowiązały się do organizowania katedr i lektoratów języka i literatury francuskiej w

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 86% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-07-2024

 

Wojciech SOBECKI
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA